10 ciekawostek o Margaret Thatcher

Margaret Thatcher – jedyna kobieta, która pełniła funkcję premiera Wielkiej Brytanii i odegrała dużą, ale niejednoznaczną rolę w polityce kraju. Wielu podzielało jej punkt widzenia, inni uważali jej decyzje za nierozsądne. Jednak wszyscy znają imię Margaret.

Fakt nr 1

Margaret Thatcher

Margaret urodziła się w rodzinie sklepikarza, więc nikt nie mógł nawet pomyśleć, że będzie w stanie osiągnąć takie wyżyny i stać się znaną na całym świecie. Nie miała stanowiska, pieniędzy, żadnych znanych krewnych, którzy mogliby jej pomóc. Dlatego jej droga do sukcesu jest bardzo zaskakująca i motywująca. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że polityka była wtedy zdominowana przez mężczyzn. Margaret musiała radzić sobie z silną presją i nieufnością. Ale pomógł jej w tym silny i stanowczy charakter, niezłomność, determinacja i cierpliwość.

Fakt nr 2

Margaret i jej rodzina

Ojciec Margaret był właścicielem sklepu spożywczego, przez krótki czas pełnił funkcję burmistrza Grantham i brał czynny udział w życiu wspólnoty religijnej, służąc jako pastor metodystyczny. Dzieci (dwie córki) wychowywały się rygorystycznie, nic więc dziwnego, że Margaret do końca życia pozostała szczerą chrześcijanką.

Fakt nr 3

Thatcher studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim, który ukończyła w 1947 roku. Tam uzyskała tytuł licencjata nauk chemicznych, studiując krystalografię rentgenowską. Jeszcze jako studentka została przewodniczącą Stowarzyszenia Partii Konserwatywnej na uniwersytecie. Później pracowała jako chemik badawczy.

Fakt nr 4

Co ciekawe, Margaret została wybrana na premiera trzy razy z rzędu. Okazało się, że w ogóle pozostawała u władzy ponad 10 lat – najdłużej z premierów, którzy byli przed nią (od 1827 r.). Kiedy Thatcher przeszła na emeryturę, otrzymała tytuł baronowej i została przyjęta do Izby Lordów.

Fakt nr 5

Żelazna Dama Wielkiej Brytanii

Jako Żelazna Dama Margaret Thatcher otrzymała swój przydomek od dziennikarza z gazety „Czerwona Gwiazda”. Z powodu ostrej krytyki polityki sowieckiej nazwał ją „żelazną kobietą”. Brytyjczycy przetłumaczyli to zdanie nieco inaczej – „Żelazna dama”. Margaret wcale nie była przeciwna takiemu pseudonimowi i chętnie używała go podczas swojej pierwszej kampanii wyborczej.

Ten pseudonim zrobił się czymś większym. Żelazne damy są teraz nazywane kobietami, które osiągają wysoką pozycję, sukcesy w biznesie lub urzędach publicznych, a jednocześnie mają twardy styl przywódczy, silną wolę, niechęć do ustępstw i kompromisów.

Fakt nr 6

Margaret była nie tylko odnoszącym sukcesy politykiem, ale także szczęśliwą żoną. Jej mąż Denis Thatcher wspierał żonę pod każdym względem. Margaret napisała nawet w swojej autobiografii, że gdyby Denis jej nie poparł, nigdy nie byłaby w stanie osiągnąć takiego sukcesu w polityce.

Co ciekawe, sztuka kierowania państwem nie przeszkodziła Margaret w byciu dobrą gospodynią. Chociaż z łatwością mogłaby mieć osobistego kucharza, nigdy nie skorzystała z okazji. Przez całą swoją karierę polityczną nieustannie gotowała dla męża i gości.

Hotel Ritz, w którym zmarła Margaret

Jej mąż zmarł w 2003 roku. Dwa lata później okazało się, że Margaret cierpi na demencję – starczą chorobę, która prowadzi do degradacji pamięci oraz zaburzeń zachowania i myślenia. Zmarła 10 lat po śmierci męża. Dostała wystawny pogrzeb z udziałem wielu wysokich rangą urzędników.

Pogrzeb baronowej Thatcher

Fakt nr 7

Margaret Thatcher nie umniejszała roli matki i uważała ją za wielkie powołanie, ale zawsze chciała zrobić karierę polityczną. Latem 1953 roku przygotowywała się do kandydowania do parlamentu, ale urodziła bliźniaków – dziewczynkę i chłopca. Nikt nie wiedział, że przed urodzinami, że będzie dwoje dzieci, więc takie wydarzenie wywróciło wszystkie plany do góry nogami.

Musiała trochę poczekać. Kiedy Margaret ponownie zaczęła walczyć o miejsce w Parlamencie, opiekunki Abby i Barbara zajęły się dziećmi. Jednak próbowała spędzić weekend z rodziną. Ale dzieci pamiętały, że brakowało im matczynej miłości i troski.

Mark Thatcher był ulubieńcem swoich rodziców i oni poświęcały jemu więcej uwagi. Ale nigdy nie różnił się wzorowym zachowaniem ani inteligencją. Mark był zbyt arogancki i narcystyczny, więc nie mógł nigdzie znaleźć przyjaciół. Uczęszczał do elitarnej szkoły, ale nie próbował odrabiać lekcji, często był nieobecny.

Później próbował odnosić sukcesy na różnych polach, ale mu się to nie udało. W 1987 roku ożenił się i przeniósł do Afryki, gdzie został milionerem i gdzie jego działalność przedsiębiorcza poszła w górę. Tam miał dwoje dzieci – jedyne wnuki Margaret.

Został następnie oskarżony o próbę dokonania zamachu stanu, skazany na 4 lata w zawieszeniu i grzywnę. W 2008 roku Mark ożenił się ponownie, na co ani jego rodzice, ani siostra bliźniaczka nie zostali zaproszeni.

Córka Margaret Thatcher, Carol, miała dobre umiejętności humanitarne i bardziej przenikliwy charakter. Poszła na studia, pracowała jako reporterka, ale zawsze cierpiała na dotkliwe poczucie niższości. Carol skarżyła się, że matka zawsze traktuje ją bardzo chłodno, nie interesuje się jej sukcesami.

Kiedyś szczęście uśmiechnęło się do Carol – wzięła udział w australijskim reality show, gdzie musiała przetrwać w dżungli. Poradziła sobie z zadaniem lepiej niż inni, zdobyła nagrodę i otrzymała tytuł „Królowej Dżungli”. Następnie wróciła do dziennikarstwa, ale przez nieostrożne słowa zakończyła się jej kariera w telewizji. Zniszczyła swoją reputację książką o starczej demencji jej matki.

Fakt nr 8

Figura woskowa Margaret

Polityka Margaret Thatcher otrzymała nawet swoją specjalną nazwę – Thatcherism. Reformy społeczno-gospodarcze przeprowadzone za jej rządów wyprowadziły Wielką Brytanię z kryzysu gospodarczego i przywróciły wizerunek kraju.

Chociaż środki podjęte przez Margaret były dość surowe i niepopularne. Ograniczenie programów socjalnych, prywatyzacja, odmowa wspierania mało obiecujących przedsiębiorstw – wszystko to nie podobało się ludziom, ale to dzięki takim środkom państwo uzyskało większe dochody i wyszło z kryzysu.

Fakt nr 9

Podczas swojego życia Margaret musiała przejść przez wiele trudności, a nawet zamach na swoje życie. Stało się to w 1984 roku, kiedy odbyła się konferencja konserwatystów. Terroryści z Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej zdetonowali bombę w hotelu, zabijając 5 osób i raniąc ponad 30. Ale sama Margaret pozostała nietknięta i następnego dnia wzięła udział w konferencji i przemówiła. Taka odwaga nie pozostała niezauważona. Dzięki temu aktowi jej popularność dramatycznie wzrosła.

Fakt nr 10

Znakiem rozpoznawczym Thatcher była jej torebka. Współcześni mówili, że torba była jej tajną bronią. W środku sporu zawsze brała od niej dokument, który staje się decydującym argumentem.

Dziennikarze nie trzymali się z boku i nazywali to „straszną torbą”. Termin „torebka” był tak często używany do opisania stylu politycznego Margaret, który został zawarty w słowniku oksfordzkim i był używany jako czasownik oznaczający okrutny i bezwzględny atak kobiety na ideę lub mężczyznę.

5 3 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments