Depilacja laserowa to marzenie każdej dziewczyny. Każda z nas chce mieć piękne i gładkie ciało, pozbawione niechcianych włosów, ale wiele osób boi się podjąć drastyczne środki, aby pozbyć się zbędnego owłosienia.
Spis treści:
Depilacja laserowa: najważniejsze informacje
Depilacja laserowa to skuteczna, nowoczesna metoda usuwania włosów za pomocą światła laserowego, które działa i niszczy mieszki włosowe. Laser wpływa na ciemny pigment, melaninę, która nagrzewa się i niszczy korzeń włosa, naczynia, które go żywią oraz gruczoły łojowe. Cały proces trwa około 3 tygodni, po czym włosy wypadają wraz z korzeniem.

Oczywiście, nie będziesz w stanie pozbyć się nadmiaru włosów na stałe za jednym zamachem; najprawdopodobniej będziesz musiała powtórzyć zabieg kilka razy, aby uzyskać wymarzony efekt. Zazwyczaj potrzeba około 6-7 sesji.
Podczas zabiegu usuwane są wszystkie włosy w aktywnej fazie wzrostu, czyli około 60% całości. Po pewnym czasie inne mieszki włosowe stają się aktywne i pojawiają się nowe włoski, więc trzeba ponownie odwiedzić specjalistę. Po odbyciu pełnego kursu zaleca się raz w roku sesję podtrzymującą.

Zabieg może być wykonywany u osób o każdym typie skóry i na wszystkich częściach ciała. Należy jednak pamiętać, że do pozbycia się niechcianych włosów w ten sposób wymagany jest kontrast skóry.
Efekt ten jest najlepiej widoczny, gdy włoski są ciemne, a skóra jasna. Jeśli włosy są zbyt jasne, trudno jest osiągnąć pozytywny rezultat. Jednak nowoczesne ośrodki dysponują sprzętem, który może być stosowany do wszystkich fototypów skóry.
Depilacja laserowa: plusy i minusy
Zalety depilacji laserowej:
- Całkowite pozbycie się włosów. Ale tu trzeba pamiętać, że to nie jest na 1 sesję. Specjalista indywidualnie dobiera ilość zabiegów. Odstępy między zabiegami powinny wynosić 4-5 tygodni. Co ciekawe, wszystkie wrastające włoski znikają już po pierwszej sesji.
- Komfort i minimalny ból. Sesja trwa od 10 minut do pół godziny. Intensywność dyskomfortu zależy od liczby, koloru i sztywności włosków. Wiele zależy również od urządzenia.
- Brak śladów i blizn. Wiązka lasera przechodzi tylko przez powierzchnię skóry, więc nie ma żadnych śladów ani uszkodzeń.
- Dodatkową korzyścią jest jednoczesne usuwanie przebarwień.
Wady depilacji laserowej:
- Możliwość wystąpienia dyskomfortu. Jeśli dana osoba ma niski próg bólu, procedura będzie wydawać się niekomfortowa, więc wszystkie pytania związane z indywidualną wrażliwością muszą być omówione z lekarzem. Lekarz może zalecić zastosowanie środka znieczulającego w postaci kremu lub sprayu. U osób z wrażliwą skórą może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie. Wszystkie te objawy ustępują jednak albo bezpośrednio po zabiegu, albo w ciągu kilku godzin.
- Brak natychmiastowego efektu. O skuteczności lasera można mówić dopiero po przejściu całego kursu.
- Cena. Ale tę wadę można nazwać raczej warunkową. Laserowe usuwanie włosów daje Ci szansę na pozbycie się wszystkich włosów za jednym razem. Jeśli tego nie zrobisz, nadal będziesz musiała wydawać pieniądze na zakup maszynek do golenia lub innych produktów do usuwania włosów.

Należy również wspomnieć, że zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego. Lista przeciwwskazań jest dość obszerna:
- Ostre infekcje;
- żylaki;
- opalenia;
- ciąża;
- indywidualna nietolerancja;
- zmiany skórne lub uszkodzenia na skórze;
- reakcje alergiczne;
- onkologia;
- choroby immunologiczne.
Konsultacja lekarska nie jest więc zbędna. Ważną kwestią jest również wybór kliniki. Preferowane powinny być placówki, które zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów i dysponują niezbędnym, nowoczesnym sprzętem.
Przygotowanie do zabiegu i pielęgnacja skóry po jego zakończeniu
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu. Na około kilka tygodni przed wizytą należy zrezygnować z korzystania z solarium i opalania oraz ogolić niektóre części ciała. Optymalna długość włosów powinna wynosić od 1 do 3 mm.

Należy wykluczyć stosowanie jakichkolwiek kosmetyków (w tym dezodorantów) i peelingów na obszarze skóry poddawanym zabiegowi. Może to prowadzić do nadmiernego podrażnienia. Nie należy brać gorącej kąpieli na dzień przed lub po zabiegu.
Zabieg trwa od 15 minut do półtorej godziny, w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Twój typ skóry jest określany przez specjalistę, dzięki czemu można dobrać odpowiedni zabieg, który zapewni maksymalne rezultaty.
Następnie, w razie potrzeby, na skórę nakłada się lek znieczulający. Pacjent otrzymuje również okulary i potem zostaje poddany depilacji, traktując dosłownie każdy milimetr laserem.
Na koniec na skórę nakłada się specjalny preparat o działaniu regenerującym. Lekarz jest również zobowiązany do udzielania pacjentowi porad dotyczących wszystkich aspektów pielęgnacji skóry.
Po zabiegu skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Bezpośrednie światło słoneczne może spowodować uszkodzenia, dlatego należy zawsze używać filtru UV. Niewskazane jest również odwiedzanie łaźni, sauny czy siłowni. W przeciwnym razie mogą wystąpić niepożądane reakcje, takie jak tworzenie się plam, które mogą być bardzo trudne do usunięcia
Aby zapobiec wysuszeniu skóry, należy nawilżać ją lekkimi, łagodzącymi kremami.
Depilacja laserowa twarzy
Szczególnie popularne jest laserowe usuwanie włosów na twarzy. Całkowite usunięcie owłosienia z twarzy zajmuje do 12 sesji. Po każdym zabiegu liczba i grubość włosów zmniejsza się, a tempo wzrostu spada.

Dlatego też odstępy między sesjami stopniowo się zwiększają. Laserowe usuwanie wąsika to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się niechcianych włosków nad górną wargą na stałe.
Depilacja laserowa jest odpowiednia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Dzięki tej metodzie, każdy może uzyskać gładkie ciało i zapomnieć o regularnym usuwaniu niechcianej roślinności na zawsze.