Jak Coco Chanel zmieniła świat mody

Coco Chanel ( Gabrielle Bonheur Chanel) – wybitna francuska projektantka mody, założycielka domu mody Chanel. Nie tylko stworzyła największe imperium rzeczy luksusowych XX wieku, ale także potrafiła na zawsze zmienić bieg historii mody.

W tym artykule dowiesz się o życiu wielkiej projektantki Coco Chanel, jej osiągnięciach, odkryciach w świecie mody.

Fakty z biografii

Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim mieście Saumur w skromnej rodzinie ulicznego sprzedawcy. Dziewczyna została sierotą w wieku 12 lat i trafiła do sierocińca, gdzie nauczyła się szyć. Po 6 latach szkolenia w warsztatach krawieckich dostała pracę jako krawcowa.

Coco Chanel

Prawdziwe imię Coco Chanel to Gabrielle Bonheur Chanel. Przydomek „Coco” otrzymała, gdy pracowała jako piosenkarka w kabarecie, łącząc z szyciem. Pochodzi ze słynnej piosenki Qui Qu’a Vu Coco, którą wykonała. Chanel rozpoczęła karierę jako projektantka w tworzeniu czapek i poświęciła całe swoje życie produkcji odzieży i akcesoriów. Coco Chanel zmarła na atak serca 10 stycznia 1971 r.

Odkrycie Coco Chanel

Słynne cytaty Coco Chanel „Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji”, „Moda przechodzi, styl pozostaje” stały się kultowymi, a jej osiągnięcia zrewolucjonizowały świat mody na początku XX wieku i na zawsze zmieniły nasze postrzeganie piękna. Mamy 8 głównych odkryć Coco Chanel:

kanał

1. Spodnie damskie

Chociaż kobiety zaczęły nosić spodnie podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, aby wykonywać męską prace, Coco Chanel w znacznym stopniu przyczyniła się do zwiększenia ich popularności jako stylowego elementu garderoby damskiej.

Chanel była rozczarowana ogromnymi niedogodnościami, jakie niosła luksusowa odzież damska tamtych czasów – obcisłe gorsety, warstwowe spódnice. Powiedziała: „Moda czasami zapomina, że ​​ludzie żyją w tych ubraniach”. Początkowo nosiła spodnie do wygodnej jazdy. Później, będąc na wakacjach w nadmorskim kurorcie Deauville, zamiast kostiumu kąpielowego nosiła marynarskie spodnie, aby nie zostać rozpoznaną.

Styl szybko rozprzestrzenił się wśród wielu zwolenników Chanel, którzy zaczęli nosić spodnie w życiu codziennym. „Dałam kobietom poczucie wolności” – powiedziała kiedyś projektantka mody.

2. Tkanina dżersej w odzieży

Coco Chanel została pierwszą projektantką, która wykorzystała dzianinę do stworzenia odzieży damskiej. Wcześniej z jedwabiu, satyny i innych luksusowych materiałów tworzono odzież damską, a na odzież i bieliznę męską tradycyjnie wykorzystywano dzianiny.

Chanel wybrała jersey, ponieważ była prosta, praktyczna, wygodna i tańsza w czasie wojny niż drogie materiały. Tkanina była dobrze udrapowana i dostosowana do aktywnego stylu życia jej klientek. „Tworzę modę, w której kobiety mogą żyć, oddychać, czuć się komfortowo i wyglądać młodziej” – powiedziała Chanel.

Jej pierwsza kolekcja codziennego ubrania z dzianiny, w których zrezygnowała z obcisłych gorsetów na rzecz lekkich  fasonów, stała się masowym hitem.

3. Torebka 2,55

W latach dwudziestych Coco Chanel była zmęczona noszeniem torebek w dłoni i postanowiła stworzyć torebkę, która uwolni jej ręce. Zainspirowana  plecakami u żołnierzy, w 1929 roku stworzyła torebkę z łańcuszkiem przez ramię. W połowie lat 50 projektantka zaktualizowała projekt, tworząc kultowy model 2.55, nazwany tak od daty jej powstania – lutego 1955.

4. Designerskie perfumy

W latach dwudziestych Coco Chanel poznała Ernesta Beau, francuskiego perfumiarza rosyjskiego pochodzenia. Po roku eksperymentów Ernest umieścił przed Coco 10 próbek perfum i podzielił je na 2 grupy. Pierwsza połowa była ponumerowana od 1 do 5, druga od 20 do 24. Coco wybrała próbkę nr 5, a gdy Beau zapytał ją dlaczego, odpowiedziała: „Zawsze uruchamiam swoją nową kolekcję 5 dnia 5 miesiąca, więc numer 5 wydaje mi się przynosi szczęście – dlatego otrzyma nazwę № 5 ”.

W 1921 roku Coco Chanel wypuściła swoje markowe perfumy Chanel № 5, które stały się pierwszym designerskim zapachem (Chociaż dom mody Paula Poirot wyprodukował wcześniej swój własny zapach, ale nie umieścił swojego imienia na butelce).

Były to pierwsze perfumy syntetyczne z 80 składnikami, które w przeciwieństwie do ówczesnych standardowych perfum nie powtarzały zapachu konkretnego kwiatu. Głównym celem Chanel było stworzenie zapachu, który pachnie jak prawdziwa kobieta.

Chanel № 5 to ulubione perfumy Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Jacqueline Kennedy. W wywiadzie z lat 50 Marilyn Monroe powiedziała, że ​​wszystko, co zakłada przed snem, to Chanel № 5. Kilka dni później sprzedaż perfum gwałtownie wzrosła. Dziś, prawie 100 lat po premierze Chanel № 5, nadal pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się perfum na świecie. Kosmetyki marki to także lider wśród rzeczy luksusowych.

5. Biżuteria i sztuczne perły

Chanel wprowadziła biżuterię modową, mieszając biżuterię wykonaną z metali nieszlachetnych, sztucznych pereł z kamieniami prawdziwymi. Ta kombinacja była idealnym dodatkiem do minimalistycznej odzieży projektantki.

Gabrielle Boner Chanel

Tworząc biżuterię – łańcuszki z kryształkami, długie naszyjniki ze sztucznych pereł – Chanel chciała, aby kobiety mogły kupować biżuterię bardziej przystępną cenowo, uzupełniać ją codzienne ubrania, dodatki, a nie tylko mieć kilka produktów z kamieniami szlachetnymi.

Zaproponowała połączenie różnej biżuterii z jednym lub dwoma drogimi produktami, które trafiły nawet do zamożnych klientów. Chociaż wcześniej rynek sztucznej biżuterii był przeznaczony tylko dla tych, których nie było stać na drogą.

6. Mała czarna sukienka

Coco Chanel nigdy nie lubiła eklektycznych wariacji kolorystycznych ubrań. Uważała czerń, wcześniej uznawaną jedynie za kolor żałoby, wcieleniem prostoty, elegancji i stylu.

W 1926 roku amerykański Vogue opublikował szkic czarnej sukienki średniej długości z długimi rękawami zaprojektowanej przez Coco Chanel, którą nazwano „mała czarna sukienka”. Magazyn opisał ją jako „sukienka, którą będzie nosił cały świat”. Pierwsze modele sukienek szyto z krepy, do kolan, o prostym kroju z wąskimi rękawami do nadgarstków.

Czarna mała sukienka stała się klasykiem i jest obecnie podstawą damskiej garderoby z wieloma zestawami długości, krojów, tkanin, dodatkowych faktur, detali.

7. Garnitur Chanel

Chanel była jedną z pierwszych projektantek, która pożyczyła elementy męskiej garderoby, projektując swoje kultowe garnitury dla kobiet. Stworzyła elegancki, wygodny garnitur, aby uwolnić kobiety od ograniczeń związanych z kajdanami sylwetki.

5 sierpnia 1923 roku Coco Chanel w paryskim butiku przy 31 Rue Cambon zaprezentowała kolekcję obejmującą pierwszy garnitur Chanel. Składał się z wełnianej tweedowej marynarki bez kołnierza z skośnym wykończeniem, dopasowanych rękawów, metalowych guzików i wąskiej spódnicy do kolan.

W 1954 roku wydano zaktualizowaną wersję garnituru ze spódnicą do kolan z kieszeniami, wydłużoną dopasowaną marynarką, obszytą i ozdobioną czarnym haftem i złotymi guzikami. Stał się jednym z najbardziej kultowych dzieł Coco. Garnitur Chanel jest zwykle noszony ze sznurowanymi butami lub półbutami (markowe beżowe buty Chanel z czarnym czubkiem).

Garnitur Chanel stał się popularny wśród kobiet (zwłaszcza w USA), które chcą budować karierę. Pomógł im wyglądać profesjonalnie i stylowo bez utraty kobiecości. Strój pokochały takie gwiazdy jak Audrey Hepburn, Grace Kelly i pozostawił swój ślad w historii, gdy Jackie Kennedy założyła go w dniu morderstwa męża.

Gabrielle Chanel

8. Opalenizna

Będąc prawdziwym innowatorem w świecie mody, Coco Chanel zaprezentowała inne spojrzenie na opaloną skórę. Na początku XX wieku modna była blada skóra, a wśród niższych warstw społecznych rozpowszechniło się opalanie. W 1923 roku Chanel wróciła do Paryża po rejsie po Riwierze Francuskiej opalona i wielu poszło za jej przykładem, podziwiając ciemną skórę. Później opalanie stało się oznaką bogactwa i piękna, trend ten przetrwał do dziś.

Coco Chanel była oryginalna i niezależna w świecie mody. Wszystko, co robiła, było odejściem od przeszłości, ponieważ nieustannie chciała poprawiać życie kobiet za pomocą swoich kreacji. Projektantka chciała zainspirować kobiety do bycia eleganckimi i umożliwienia sobie wygodnego i swobodnego życia. Duch tej wolnej kobiety wciąż żyje we wszystkich vintage i nowoczesnych liniach Chanel.

Dzięki własnym osiągnięciom i rewolucyjnym odkryciom Coco Chanel stworzyła niepowtarzalny styl, który łączy w sobie prostotę, praktyczność i elegancję. Do historii przeszła jako błyskotliwa, utalentowana osoba, która zmieniła świat mody i zawsze będzie inspirować swoich zwolenników.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments