Jak dobrać odpowiedni biustonosz według rozmiaru i kształtu

Wiedząc jak dobrać odpowiedni biustonosz nie musisz tracić czasu na bezskuteczne próby znalezienia tego idealnego. Czasami zakupy bielizny mogą być prawdziwym wyzwaniem. Wystarczy jednak trochę wiedzy na ten temat, aby kolejne zakupy stały się przyjemne.

Jak dobrać biustonosz: podstawowe zasady

Jak dobrać odpowiedni biustonosz

Co należy zrobić przed zakupem:

  • Określ funkcję biustonosza. Niestety, nie ma jednej uniwersalnej opcji. Dlatego zanim wybierzesz biustonosz, powinnaś zdecydować, do czego dokładnie go potrzebujesz. Na przykład, do codziennego noszenia, bezszwowy model, który jest całkowicie niewidoczny pod ubraniem, ale dobrze podtrzymuje biust, byłby doskonałą opcją. Do uprawiania sportu wybierz produkt z mocniejszym usztywnieniem. Do sukni wieczorowej należy dobrać bieliznę o innych parametrach.
  • Zbadaj swoje piersi. Jej objętość i kształt bezpośrednio wpływają na rozmiar i styl bielizny. Znalezienie wygodnego biustonosza, który nie będzie ściskał i uwierał to strzał w dziesiątkę.

Jednocześnie noszenie niewłaściwego biustonosza jest szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić nawet do rozwoju poważnych chorób, dyskomfortu w obrębie szyi, pleców i ramion oraz nieprawidłowej postawy. Gdy bielizna uciska i utrudnia krążenie krwi w tkankach i naczyniach, nic dobrego z tego nie wyniknie.

Jak dobrać rozmiar biustonosza

Jednym z najprostszych sposobów na określenie, czy dany model pasuje na konkretną kobietę, jest sprawdzenie, czy krawędzie miseczki przylegają dokładnie do jej piersi. Jeśli są one spłaszczone lub wybrzuszone, należy wybrać mniejszy rozmiar. Jeśli natomiast piersi wypadają z miseczek i odczuwany jest dyskomfort, należy wybrać większy rozmiar.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze biustonosza, jest ścisłość dopasowania w obszarze pleców. Tył pleców powinien być równoległy do podłogi. Jeśli są one podniesione, produkt po prostu nie może zapewnić dobrego dopasowania. W tym przypadku wymagany jest mniejszy rozmiar.

Zwróć również uwagę na dopasowanie ramiączek. Nie mogą one spadać z ramion ani wbijać się w skórę. Dziewczyny o wąskich ramionach lepiej wybierać modele z szerokim tyłem lub z tyłem wsuwanym. Biustonosz w dużych rozmiarach powinien mieć również szerokie ramiączka. Jego zadaniem jest podtrzymywanie obszernych i ciężkich piersi, w przeciwnym razie wąskie ramiączka będą wbijać się w ciało.

Jak znaleźć swój rozmiar biustonosza na podstawie tabeli

Nie ma jednego systemu rozmiarów bielizny, więc warto wziąć ten fakt pod uwagę. Przede wszystkim należy znaleźć biustonosz w takim kształcie i rozmiarze, w którym będzie nam wygodnie i komfortowo. Następnie należy wyregulować miseczki tak, aby sutki stały prawie prosto.

Następnie weź miarę i poprowadź ją wokół klatki piersiowej dokładnie tam, gdzie znajdują się fiszbiny stanika. Taśma nie może zwisać ani być zbyt rozciągnięta, w przeciwnym razie wartość będzie nieprawidłowa.

Najlepiej jest to skorygować patrząc na swoje odbicie w lustrze. Obwód klatki piersiowej jest zazwyczaj zapisywany w liczbach parzystych, więc zaokrąglij tę liczbę w górę, aby nie wpłynęło to na komfort noszenia.

jak dobrać biustonosz

Kolejnym krokiem jest pomiar obwodu piersi. Taśma musi być przełożona w taki sposób, aby przechodziła przez najbardziej wystające punkty. Zapisz również wynik.

Rozmiar miseczki może się zmieniać w zależności od pracy układu hormonalnego i wahań wagi, dlatego pomiaru należy dokonywać w momencie maksymalnego komfortu i dobrego samopoczucia. Wiele dziewczyn gubi się, gdy podczas pomiaru okazuje się, że jedna pierś jest większa od drugiej.

Jest to dość nieszkodliwe i szeroko rozpowszechnione i nie ma potrzeby się bać. Ale trzeba zacząć od rozmiaru większej piersi, a nie mniejszej.

Następnie można wybrać miseczkę biustonosza. Jej rozmiar określa się w następujący sposób: od obwodu piersi należy odjąć obwód pod biustem. Otrzymaną w ten sposób liczbę należy sprawdzić z liczbą podaną w tabeli. Dla przykładu: obwód piersi – 91 cm, obwód pod nią – 77 cm. Suma wynosi: 91 – 77 =14. Po sprawdzeniu liczby w tabeli, wynik to rozmiar miseczki B.

Różnica pomiędzy obwodem klatki piersiowej

i obwód pod biustem w cm

Wielkość miseczki
12A
14B
16C
18D
20E
22F
24G

Po określeniu rozmiaru miseczki, nie będziesz miała problemu ze znalezieniem odpowiedniego biustonosza. Pomocna będzie poniższa tabela. Konieczne jest dopasowanie litery i pomiarów do danych w nim zawartych.

Np. przy rozmiarze miseczki B, obwodzie biustu 91 cm, obwodzie pod nim 77 cm otrzymujemy rozmiar B75. Należy jednak pamiętać, że tabele rozmiarów różnych producentów mogą się różnić. Z reguły różnice te są nieistotne, ale istnieją.

rozmiar707580859095
Obwód pod biustem (cm)68-7273-7778-8283-8788-9293-97
obwód klatki piersiowej (cm) miseczkaA82-8487-8992-9497-99102-104107-109
B84-8689-9194-9699-101104-106109-111
C86-8891-9396-98101-103106-108111-113
D88-9093-9598-100103-105108-110113-115
E90-9295-97100-102105-107110-112115-117
F92-9497-99102-104107-109112-114117-119

Jak dobrać odpowiedni kształt biustonosza do swoich piersi

Wiele zależy od kształtu samych piersi:

  • Okrągłe. Pasują do prawie wszystkich modeli biustonoszy, z fiszbinami, szerokimi ramiączkami, zamkniętymi miseczkami.
  • Asymetryczne. Gdy piersi różnią się objętością, mogą mieć również inny kształt. W takich przypadkach należy preferować modele z miseczkami typu push-up lub z wyprofilowaną miseczką.
  • Stożkowe. Z reguły piersi o tym kształcie są małe. Optymalnym wyborem są biustonosze typu bandeau, modele sportowe, bras-top lub push-up.
  • Drobne i lekko wydłużone. Biustonosz dla małych piersi powinien mieć głębokie, wyprofilowane miseczki. Dobrym rozwiązaniem są również modele typu bandeau lub miękkie bezszwowe.
wybierz biustonosz

Rodzaje biustonoszy:

  • Klasyczny. Model z miękką, zamkniętą miseczką bez fiszbin. Obie połówki miseczek są takie same. Jest to dobry biustonosz dla kobiet z nadwagą, których duże piersi straciły swój kształt.
  • Z miękkimi miseczkami. Produkt wykonany jest w całości z tkaniny. Nie ma tu pianki, elementów kształtujących, plastikowych części. Tkanina całkowicie zakrywa gruczoły sutkowe i płynnie przechodzi w ramiączka. Oczywiście, nie ma prawie żadnego efektu kształtowania, ale ten model jest uważany za niezwykle wygodny.
  • Bezszwowy. Jest to elastyczny, cienki materiał, który dopasowuje się do kształtu piersi.
  • Balkonetka. Model posiada profilowane miseczki, szeroko rozstawione ramiączka, pas doskonale podtrzymujący. Bielizna ta może być również noszona bez ramiączek.
  • Bustier. Jest to biustonosz połączony z małym gorsetem. Świetnie wspomaga pracę gruczołów sutkowych, koryguje je i lekko podkreśla talię. Ilość szwów jest niewielka.
  • Sportowy. Z reguły produkty te nie mają fiszbin, są uszyte z wysokiej jakości i gęstej tkaniny syntetycznej, która dobrze wchłania pot. Stopień wsparcia może być różny.
  • Biustonosz do karmienia. Bardzo wygodna bielizna dla matek karmiących piersią. Modele te posiadają górną osłonę, którą można łatwo i dyskretnie zdjąć, co pozwala na karmienie dziecka bez zdejmowania stanika.

Istnieje również kategoria bielizny dla nastolatków. Ponieważ dziewczęce piersi dopiero się rozwijają, należy wybrać odpowiednie produkty, które nie uciskają.

Jak prawidłowo zakładać biustonosz

Podczas przymierzania należy wyregulować ramiączka na całą długość i zapiąć na środkowe haczyki, tak aby zachować zapas na wypadek zwiększenia lub zmniejszenia objętości ciała.

jak dobrać rozmiar gorsetu

Należy postępować w następujący sposób:

  1. Pochylić się i włożyć piersi do miseczek.
  2. Zapiąć biustonosz na środkowe haczyki i wyprostować się.
  3. Ręcznie dopasować położenie piersi w miseczkach. Miseczki powinny być całkowicie wypełnione, a sutki powinny znajdować się na środku.
  4. Pochylić się lekko i przytrzymując podstawę miseczek, przesunąć biustonosz lekko w prawo i w lewo.
  5. Wyprostować się. Jeśli model jest dopasowany do indywidualnego kształtu ciała, piersi idealnie wpasują się w miseczki i uniosą się w nich.
  6. Sprawdzić, czy żadna część piersi nie wystaje w okolicy pach i czy bielizna nie przesunęła się. Fiszbiny powinny być umieszczone na klatce piersiowej. Mostek powinien być płaski, tak jakby był wciśnięty w ciało.
  7. Wyregulować długość ramiączek, aby było wygodnie.

To nie ramiączka najbardziej podtrzymują piersi, ale pas biustonosza.

Produkt nigdy nie powinien uciskać piersi. Nie powinnaś nosić biustonosza przez więcej niż 8 godzin dziennie. Jeśli wieczorem na ciele pojawią się ślady odciśnięcia, oznacza to, że model nie został prawidłowo dobrany i nie nadaje się do codziennego noszenia.

Teraz nie musisz się martwić o wybór rozmiaru biustonosza i iść na zakupy wiedząc dokładnie, co jest potrzebne. Nie ma jednak potrzeby się spieszyć.

Możesz poświęcić co najmniej godzinę na przymierzanie w miłej atmosferze, tak abyś miała czas na wsłuchanie się we własne odczucia. Dobry biustonosz przy odpowiedniej pielęgnacji może wytrzymać od 6 miesięcy do roku, a nawet dłużej, podczas gdy produkt niskiej jakości rozciągnie się już po trzech miesiącach.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments