Jak przetrwać rozwód, porady psychologa

Wiedząc jak przetrwać rozwód, kobieta będzie mogła przejść ten nieprzyjemny i trudny etap życia przy minimalnych stratach. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby małżeństwo przetrwało, a związek poprawił się. Ale czasami jest to niemożliwe. W takich przypadkach musisz wziąć się w garść i żyć dalej.

Jak przeżyć rozwód?

Psychologowie twierdzą, że rozwód to mała śmierć. I to wcale nie są głośne słowa. Całe wewnętrzne cierpienie związane z zerwaniem długotrwałego związku, pod wieloma względami podobne do udręki przeżywanej w związku ze śmiercią bliskiej osoby.

jak przetrwać rozwód

To zupełnie normalne, że kobieta po rozwodzie czuje się bardzo zdenerwowana. Zakres emocji i przeżyć jest bardzo duży. To miłość, nienawiść, wstyd i wina, pragnienie zemsty.

Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że rozwód to bardzo ciężkie przeżycie, ale życie na tym się nie kończy. To poważna choroba, która powinna zakończyć się wyzdrowieniem.

rozwód to bardzo ciężkie przeżycie

Główna zasada – musisz pozwolić sobie na przeżycie bólu i żałoby.

Etapy przeżycia rozwodu

Zaprzeczenie

Małżonkowie na tym etapie często starają się udawać, że nic się nie dzieje i dalej porozumiewają się tak jak do tej pory. Na tym etapie ważne jest, aby nie unikać swoich zmartwień. To pomaga nam realistycznie ocenić to, co się dzieje. Jeśli znasz kogoś, komu ufasz (przyjaciela, rodziców), możesz z nimi porozmawiać o tym, co się stało. W atmosferze wsparcia pozwól, aby twoje uczucia i łzy popłynęły.

Na etapie zaprzeczania w sposób naturalny pojawiają się pytania: „Jak mogło mi się to przytrafić?”, „Czy znajdę kogoś, kto mnie pokocha?”, „Może wszystko się ułoży? Może on/ona wróci i zmieni zdanie?”.

Osoba jest w szoku, traci orientację, nie rozumie, co ma robić i jak dalej żyć. Dręczy go ból i strach przed rozstaniem, samotność, niepewność co do przyszłego związku.

Gniew

Czas mija, nic się nie zmienia, małżonek nie porzuca zamiaru rozwodu. Smutek i rozpacz zamieniają się w urazę i gorycz: „Dlaczego? Co zrobiłem źle? Dlaczego to się stało?” Przeciwko inicjatorowi zerwania wzbiera nienawiść: „Zostawiłeś mnie!”. Pytanie „Dlaczego?” nasuwa się każdemu – ważne jest, aby na tym etapie nie wdawać się w poszukiwanie odpowiedzi. Nie ma odpowiedzi. Do tego, co się stało, doprowadziła niezliczona ilość czynników. Za to, co się stało, nie można winić nikogo – ale każdy ma w tym swój udział, często nieświadomie.

Negocjacje

Na tym etapie pojawia się chęć odzyskania współmałżonka wszelkimi sposobami, odbudowania relacji. Żona może ponownie zakochać się w mężu, który zainicjował rozwód, nagle dostrzegając w jego zachowaniu prawdziwie męski czyn i zdolność do podejmowania decyzji.

Mąż może lubić hobby żony, które denerwowały go w czasie małżeństwa, a nawet być skłonny je wspierać, jeśli tylko chce ją odzyskać.

Zrażony partner postanawia dokonać drastycznych zmian, np. schudnąć lub zrezygnować z picia. W tym okresie mężczyzna jest gotów negocjować z Bogiem lub diabłem, odwoływać się do medium, wróżbity, astrologa – choćby po to, by uzyskać radę, jak odzyskać małżonkę.

Zanim jednak udasz się do wróżbity, odpowiedz sobie na pytanie – czy byłeś aż tak dobry? Co sprawia, że myślisz, że twój współmałżonek będzie inną osobą po powrocie?

„A co jeśli nadal go kocham?” – pytasz. Pomyśl o tym, czy jest możliwe, aby zmusić człowieka do kochania cię tylko dlatego, że go kochasz? Idea ta wywodzi się raczej z relacji dziecko-rodzic: „Mama cię kocha, czy ty…?” Czy wynika to z przekonania, że jeśli ktoś cię kocha, to ty musisz go kochać a priori?

Świat jest niesprawiedliwy i bolesne jest uświadomienie sobie, że twój kochanek lub ukochany nie ma dla ciebie odwzajemnionych uczuć. Ale faktem jest, że nie możemy trzymać kogoś blisko nas wbrew jego woli.

Depresja

Kiedy w końcu uświadamiasz sobie, że wszystko jest na próżno, pojawia się głęboka frustracja. Pojawia się poczucie straty, smutek i wyczerpanie. Na tym etapie opłakuje się stratę wszystkiego, co było drogie, wszystkiego, na co się liczyło, a co się nie wydarzyło.

Depresja to brak impulsu do działania: jeśli coś jest dla mnie niedostępne, to nic mi się nie chce! Owszem, coś jest nieosiągalne w dotychczasowej postaci, ale to nie znaczy, że jest niemożliwe w nowy sposób.

Zrób listę tego, czego ci brakuje, co stało się niedostępne wraz z rozwodem lub nigdy nie zmaterializowało się w starym związku. I spójrz na tę listę z innej strony – teraz to są twoje pragnienia i wartości, na których możesz dalej budować swoje życie, rozpocząć kolejny związek. Podkreślenie tego, co jest ważne i wartościowe, pomoże Ci wyznaczyć nowe cele.

Akceptacja

To tak, jakby człowiek budził się ze snu i zaczynał dostrzegać fakty i dzielić się nimi z innymi. Jest to etap, w którym człowiek uświadamia sobie, co przyczyniło się do zaistniałej sytuacji oraz wartość całego dobra, które zostało doświadczone i zdobyte w małżeństwie, a także uświadamia sobie swoje potrzeby i możliwości. Pojawia się chęć życia i pójścia dalej, pojawiają się nowe znaczenia i cele.

Celem w tym trudnym okresie jest przejście przez wszystkie etapy bez utknięcia w żadnym z nich na zbyt długo. Przeciętnie może to trwać od jednego do trzech lat, a nawet dłużej. Bądź świadomy siebie i uważnie zadawaj sobie pytania: „Gdzie ja teraz jestem? Na jakim etapie jestem? Jak długo tam jestem?”

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś w stanie samodzielnie wyjść z trudnego doświadczenia, poszukaj pomocy u psychoterapeuty.

Jak uniknąć typowych błędów

Szukając wskazówek, do przeżycia rozwodu, wielu natrafia na listę działań, których nie można zrobić.

Jak uniknąć typowych błędów

Najczęstsze błędy:

  • Próbować odzyskać byłego męża. Sklejanie stłuczonego wazonu to prosta sprawa, ale czy będzie rezultat.
  • Wejście w nowy związek zaraz po rozstaniu. Psychologowie twierdzą, że powrót do zdrowia zajmuje co najmniej rok, w przeciwnym razie wszystkie negatywne emocje przejdą w nowy związek.
  • Tłumienie negatywnych uczuć. Może to wywołać rozwój choroby zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dobry efekt daje technika odkładania – trzeba przeznaczyć godzinę lub dwie w tygodniu, kiedy można „cierpieć”. Jeśli złe myśli przychodzą w innym czasie, musisz się powstrzymać i zacząć myśleć coś innego.
  • Manipulacja dziećmi. Oni nie są winni tego, co się stało. W żadnym wypadku nie wolno mówić źle o człowieku w obecności dzieci.

Nie zanurzaj się też we wspomnieniach z przeszłości. Musisz dalej żyć, a nie zagłębiać się w stare.

Musisz dalej żyć, a nie zagłębiać się w stare

Jak łatwiej przeżyć rozwód

Kilka krótkich, ale skutecznych zasad:

  • Nie pozwól bawić się swoimi uczuciami.
  • Zminimalizuj wszystkie kontakty.
  • Usuń z pola widzenia wszystkie zdjęcia i pamiątki.
  • Płacz, jeśli chcesz.
  • Nie słuchaj rad innych ludzi.
  • Kochaj siebie dalej.
  • Rób swoje ulubione rzeczy, znajdź forum zainteresowań, komunikuj się z ludźmi.
jak łatwiej przeżyć rozwód

Przetrwać rozwód kobiety z dzieckiem- to osobny i złożony temat. Kobieta musi pozostać zaradna, aby dalej żyć i opiekować się dziećmi. Bardzo ważne jest, aby być w stanie „tu i teraz”, prosić i przyjmować pomoc od bliskich, dbać o swoje zdrowie.

Dzieciom należy wyjaśnić, że nie są winne rozwodu i nie mówić im negatywnych rzeczy o ojcu. Bardzo ważne jest, aby starać się stworzyć atmosferę bezpieczeństwa emocjonalnego dla dzieci.

Kiedy rodzina się rozpada, jest to przerażające. Najpierw musisz spróbować „utrzymać statek na powierzchni”, ale jeśli to nie wyjdzie, to najlepszym wyjściem jest rozwód.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments