Jąkanie u dziecka może być z powodzeniem leczone zarówno tradycyjnymi, jak i innowacyjnymi metodami. Najważniejsze jest, aby jak najwcześniej skontaktować się ze specjalistami, aby mogli oni znaleźć najbardziej odpowiedni i skuteczny sposób korekcji takiej wady wymowy. Nie należy czekać, aż dziecko z niego „wyrośnie” – zdarza się to bardzo rzadko.
Spis treści:
Przyczyny jąkania u dzieci
Co ciekawe, chłopcy cierpią na tę wadę około 4 razy częściej niż dziewczynki. Jeśli chodzi o wiek, zaburzenie to występuje najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Przyczyny mogą być różne – zewnętrzne i wewnętrzne. Dlatego, jeśli dziecko zaczyna się jąkać, dorośli muszą najpierw znaleźć przyczynę.

Czynniki wrodzone:
- patologie wewnątrzmaciczne (niedotlenienie, infekcje);
- trauma podczas porodu;
- dziedziczność;
- nadpobudliwość, nerwowość.
Jąkanie w dzieciństwie może być również nabyte. Jest to spowodowane przez:
- trauma psychiczna;
- osobliwości rozwoju półkul mózgu (przede wszystkim ich niewystarczające dojrzewanie);
- silny strach;
- wcześniejsze patologie (na przykład zapalenie mózgu);
- wszelkiego rodzaju traumy;
- ostry brak czułości, miłości i zrozumienia, niekorzystna sytuacja rodzinna.

Często patologia objawia się u dzieci tych rodziców, którzy dosłownie z pieluszek zaczynają gorliwie angażować się w rozwój dziecka.
Występuje również „fałszywe jąkanie”. To nie jest patologia, ale proste kopiowanie zachowań dorosłych, którzy mają tę wadę.
Jeśli jąkanie się jest wiekowe, może ustąpić samoistnie. Jeśli jednak przyczyną jest stres, zaburzenia pracy mózgu lub opóźniony rozwój mówienia, wymaga to długotrwałej, kompleksowej terapii. W 60-80% przypadków choroba może być skutecznie leczona.
Rodzaje jąkania u dzieci
Klasyfikacja jest dość duża:
- z jakiegoś powodu – patologiczne i neurologiczne;
- według objawów – toniczne (rozciąganie samogłosek, pauzy w słowach), kloniczne (osoba nie może wymówić niektórych liter lub nawet sylab), kombinowane;
- według stopnia trwałości – stabilny, niestabilny (tylko pod wpływem stresu lub silnych emocji), cykliczny.
Nie da się pomylić tej wady z innymi zaburzeniami mowy, chociaż może ona objawiać się na różne sposoby. Należy ją podejrzewać, jeśli dziecko:
- mówi bardzo niepewnie, robiąc długie przerwy między słowami;
- spędza dużo czasu na wypowiedzeniu jednego zdania;
- często zatrzymuje się podczas rozmowy;
- powtarza poszczególne dźwięki lub słowa na początku słowa.

Dość często jąkaniu towarzyszy nerwowy tik – zaczynają drgać powieki lub kącik ust, pojawiają się kompulsywne ruchy rąk. Często dzieci bardzo się tym denerwują i stresują się, gdy nie potrafią poprawnie wymówić słowa. Dziecko może próbować mówić poprawnie, ale niekontrolowane skurcze po prostu nie pozwalają mu na to. Ma to bardzo negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne dziecka.
Jak leczyć jąkanie u dzieci w domu?
Leczenie powinno być prowadzone przez lekarza. Jednak to od rodziców należy sukces wszystkich działań i terapii.
Główne zasady, których muszą przestrzegać rodzice, jeśli dziecko zaczyna się jąkać:
- Zminimalizuj stres emocjonalny. Żadnych agresywnych gier, głośnej muzyki, przerażających kreskówek.
- Ogranicz gadżety i telewizor.To jest złe dla wszystkich dzieci, nie tylko tych, które cierpią z powodu jąkania. Po obejrzeniu bajek lub gier dzieci często stają się zbyt emocjonalne, nerwowe, nadmiernie podekscytowane, szkodzi to ich wzrokowi, rozwojowi mowy.
- Chroń je przed stresem i niepokojem. Wyeliminuj czynniki prowokujące: na przykład, jeśli dziecko boi się ciemności, umieść w pokoju lampkę nocną.
- Niech wyrobi sobie nawyk słuchania lekkiej i relaksującej klasyki.
- Nie daj się ponieść wczesnym zajęciom edukacyjnym: należy zachować umiar. Zbyt wiele nowych informacji i nauczycieli w tak wczesnym wieku może mieć negatywny wpływ na zdolność mowy Twojego dziecka.
- Baw się więcej z dzieckiem, poświęcaj mu wystarczająco dużo uwagi i czytaj dobre historie lub bajki.
- Kontroluj rutynę i relaks, częściej wyjeżdżaj na łono natury i spaceruj.

Jeżeli dziecko jąka się, ważne jest, aby zachować przyjazne środowisko rodzinne. Nie powinieneś podnosić głosu ani złościć się, jeśli wada nie ustępuje pomimo Twoich wysiłków.
Konieczne jest przestrzeganie tzw. trybu ciszy. Oznacza to, że wszystkie czynności w tym czasie dziecko powinno wykonywać w jak największym stopniu ciszy i skupienia. Dziecko nie powinno być obciążane obowiązkami, nowymi zajęciami czy odwiedzać hałaśliwych wydarzeń. System ten może trwać od 2 tygodni do kilku miesięcy.
Rodzice, którzy chcą wiedzieć, jak leczyć jąkanie u dzieci w domu, muszą nauczyć się i zapamiętać zasady komunikacji z takim dzieckiem:
- Mów cichym i spokojnym głosem, lekko śpiewnym, w zaakcentowanym wolnym tempie.
- Zawsze słuchaj tego, co mówi Twoje dziecko.
- Nie poganiaj i nie dokańczaj tego, co mówi dziecko, jeśli się jąka.
- Mów do niego wyraźnie, wymawiając każdą głoskę i sylabę, nie zamulaj.
- Zawsze chwal dziecko, gdy jest w stanie wyraźnie wypowiedzieć jakieś słowo.
- Nie zwracaj uwagi na temat jąkania się i wszystko, co z nim związane.
Przy podejmowaniu decyzji jak leczyć jąkanie u dzieci, rodzice powinni być świadomi, że to do nich należy utrwalanie wyników i ciągłe ćwiczenie dziecka. Większość ćwiczeń jest prosta i łatwa do wykonania w domu i w każdym otoczeniu – na spacerze czy w samochodzie.

Zaleca się rozwiązanie tego problemu we wczesnym wieku, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Każdy program szkolny musi zawierać wystąpienia publiczne przed klasą, co będzie bardzo stresujące dla takich dzieci. Wraz z wiekiem dziecka problem staje się coraz trudniejszy do opanowania, ponieważ wada wymowy i związane z nią zaburzenia stają się coraz poważniejsze. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze i szybsze będą efekty.
Przyczyny jąkania u nastolatków są różne, ale najczęściej jest to jeden z objawów nerwicy. To bardzo przeszkadza w normalnym życiu, więc logofobia staje się bardzo silna: nastolatek po prostu zaczyna zdecydowanie unikać sytuacji, w których musi mówić. Prowadzi to do kompleksów psychologicznych. Jąkanie u dorosłych jest jednak rzadkością – taka wada występuje u około jednego procenta populacji.
Metody leczenia
Korekcja jąkania u przedszkolaków i starszych dzieci jest zawsze kompleksowa. Najpierw konieczna jest wizyta u neurologa i psychologa, a także wykonanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i elektroencefalografii. Po postawieniu diagnozy i zidentyfikowaniu przyczyny rozpoczyna się leczenie.
Główną pracę wykonuje logopeda-defektolog. To właśnie ten specjalista opracowuje indywidualny program dla młodego pacjenta, biorąc pod uwagę jego wiek, rozwój i przyczyny patologii.

Terapia mowy wykorzystuje techniki oparte na normalizacji oddychania i kontroli szybkości mówienia. Dobry terapeuta szybko staje się przyjacielem dziecka i w spokojny, przyjazny sposób uczy je poprawnego tekstu narracyjnego, ćwiczy aparat mowy poprzez zapamiętywanie rymowanek, śpiewanie piosenek, zabawy i ćwiczenia mięśni głosowych i twarzy.
Zajęcia często obejmują symulację różnych sytuacji życiowych, co pomaga dziecku poczuć się pewniej również w prawdziwym życiu. Dzieci uczą się samodzielnego radzenia sobie z prowokacyjnymi sytuacjami, przepracowywania swoich lęków i przekonań oraz samodzielności.
Dodatkowe techniki korekcyjne również pomagają wyleczyć jąkanie u dziecka:
- Seanse masażu. Poprawia to krążenie krwi i sprzyja ogólnemu odprężeniu, relaksowi, łagodzeniu skurczów i usuwaniu zacisków.
- Ćwiczenia oddychania. Pomaga w prawidłowym oddychaniu. Możesz ćwiczyć zarówno w domu, jak i z fizjoterapeutą.
- Hipnoza. Ta technika skutecznie eliminuje jąkanie u nastolatków.
Jeśli dzieci jąkają się z powodu stresu, przepisuje się im lekkie środki uspokajające lub – w cięższych przypadkach – środki uspokajające i przeciwdrgawkowe. Ale rodzice w żadnym wypadku nie powinni podawać dziecku środków uspokajających – powinien je przepisywać tylko lekarz!
Jeśli Twoje dziecko jąka się, dobrym pomysłem jest również praca z psychoterapeutą. Pomoże i nauczy jak czuć się dobrze wśród ludzi, nie wstydzić się swojej wady, nie odmawiać kontaktu z rówieśnikami.
Rodzice, którzy chcą wiedzieć, czy jąkanie u dzieci można wyleczyć, powinni nastawić się pozytywnie. W niektórych przypadkach zdarza się, że do pełnego wyzdrowienia nie dochodzi, choć następuje znaczna i zauważalna poprawa. Najczęściej jednak nowoczesne metody pomagają dość szybko pozbyć się problemu.