Kremy do opalania mają działanie utrwalające i pomagają uzyskać bogaty, ciemniejszy odcień. Zawiera niewiele lub nie zawiera żadnych składników ochronnych.
Dlatego należy wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać. Przede wszystkim należy zrozumieć różnicę między filtrem przeciwsłonecznym a kremem do opalania oraz to, kiedy i gdzie należy ich używać.
Spis treści:
Właściwości filtrów przeciwsłonecznych
Krem przeciwsłoneczny jest niezbędny w kosmetyczce każdego, kto chce chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Mogą one powodować przedwczesne starzenie się skóry i często prowadzą do poparzeń. Taki produkt do pielęgnacji skóry pomoże Ci uzyskać równomierny koloryt skóry, jednocześnie chroniąc ją przed promieniami UV. Wtedy słońce da Ci piękną opaleniznę i zastrzyk pozytywnej energii, a nie oparzenia słoneczne, fotostarzenie i zły nastrój.
Produkt tworzy na skórze rodzaj osłony, która pozwala na przebywanie na słońcu bez szkody dla zdrowia. Formuły oparte są na filtrach przeciwsłonecznych. Występują one w postaci:
- Fizyczne (mineralne). Tworzy na powierzchni warstwę, która odbija promienie słoneczne.
- Chemiczne (organiczne). Pochłaniają promienie ultrafioletowe, w wyniku czego energia świetlna jest przekształcana w ciepło.
Wysokiej jakości krem przeciwsłoneczny powinien zawierać oba rodzaje filtrów.
Filtry przeciwsłoneczne są zawsze oznaczone łacińskimi literami SPF z określoną wartością liczbową. Litery te oznaczają stopień ochrony skóry przed promieniami UV. Liczby wskazują, ile razy produkt zwiększa długość czasu, jaki można bezpiecznie spędzić na słońcu.

Dla większości osób o jasnej karnacji wystarczy około jednej trzeciej godziny spędzonej na słońcu, aby ulec poparzeniu. Jeśli opalasz się z kremem z ochroną przeciwsłoneczną o stopniu ochrony 10, możesz spędzić na plaży ponad 3 godziny (20 minut * 10 = 200 minut) bez żadnej szkody. Nie jest jednak wskazane wystawianie się na działanie promieni słonecznych w czasie ich największej intensywności (między godziną 11 a 17), nawet jeśli stosujemy krem z filtrem o najwyższym stopniu ochrony.
Krem do opalania musisz wybrać w zależności od fototypu:
- Skandynawski. Są to osoby o jasnych włosach, białej skórze i niebieskich lub szarych oczach. Wystarczy im 10 minut na słońcu, a ich skóra pokryje się czerwonymi plamami. Zalecany współczynnik ochrony wynosi 30.
- Europejski. Tacy ludzie mają jasne włosy i jasną skórę. Ich oczy mogą być brązowe, szare lub zielone. Przez pierwsze kilka tygodni odpoczynku powinny stosować produkty z filtrem SPF 30 lub 20, a następnie minimum 10.
- Mieszany. Ludzie ci mają dość ciemną skórę, ciemne włosy i brązowe oczy. Rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Mogą stosować filtry przeciwsłoneczne do twarzy i ciała oznaczone cyfrą 15 (przez kilka pierwszych dni), potem 8 lub 6.
- Śródziemnomorski. To ludzie o ciemnych oczach i włosach, ciemnej skórze. Nigdy nie ulegają poparzeniom słonecznym, jednak aby zminimalizować szkodliwe działanie światła ultrafioletowego zaleca się stosowanie kremu oznaczonego 6.
Osoby z dużą liczbą pieprzyków powinny być bardzo ostrożne. Specjalny produkt o wyższym stopniu ochrony powinien być stosowany oddzielnie. W tym przypadku najlepiej jest użyć sztyftu.

Krem musi być prawidłowo nałożony, gdyż wpływa to na jakość i trwałość opalenizny – może ona utrzymywać się przez tydzień lub kilka miesięcy. Należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:
- Zaleca się stosowanie preparatu na około pół godziny przed wyjściem na słońce, rozprowadzając go równomiernie na ciele cienką warstwą.
- Szybkość zużycia zależy od samej konsystencji, rodzaju opakowania, intensywności i czasu przebywania na słońcu. Tubka o pojemności 100 ml może wystarczyć na 4-6 dni intensywnego stosowania. Ale na pewno nie należy oszczędzać. Nawet małych obszarów skóry nie należy pozostawiać bez ochrony.
- Zalecane jest ponowne nakładanie po każdej kąpieli i odnawianie co 2 godziny. Chodzi o to, że filtry fizyczne łatwo się zmywają, a chemiczne przestają działać po 2 godzinach.
Specjaliści zalecają zakup kilku kremów o różnym SPF. W ten sposób można uzyskać piękną i długotrwałą opaleniznę. Zaleca się, aby przez pierwsze kilka dni chronić się jak najlepiej, a następnie można stopniowo zmniejszać poziom ochrony.
Krem do opalania
Produkty te powinny być stosowane prawidłowo. Filtr przeciwsłoneczny do opalania może być stosowany przez osoby, które już się lekko opaliły, korzystały z solarium lub mają ciemniejszą skórę. Tylko w ten sposób można uniknąć złuszczania, podrażnień, oparzeń i zaczerwienień oraz zapewnić sobie długotrwałą i głęboką opaleniznę.

Preparat do opalania najczęściej zawiera unikalną formułę witaminową oraz naturalny ekstrakt z marchwi. Witaminy odżywiają skórę, przyspieszają krążenie krwi, co prowadzi do produkcji większej ilości melaniny i jej przedostawania się do komórek.
Ponadto witaminy A, E, C mają silne działanie antyoksydacyjne i zwalczają powstawanie wolnych rodników. Wybór kremu do opalania nie jest trudny – istnieje wiele różnych wersji. Przy prawidłowym stosowaniu, promienie słoneczne w żaden sposób nie szkodzą skórze.
Właściwości produktów po opalaniu
Ich głównym zadaniem jest odbudowa, nawilżenie, zmiękczenie, ochłodzenie i ukojenie skóry. Pomagają również lepiej zachować opaleniznę.
Produkt po opalaniu może mieć różną konsystencję:
- krem posiada dodatkowe właściwości odżywcze i jest klasykiem;
- fluid ma lekką konsystencję i jest przeznaczony do cery tłustej, mieszanej i normalnej;
- mleko łączy w sobie pozytywne cechy poprzednich wariantów i są uniwersalne;
- spraye są wygodne dla tych, którzy mają oparzenia, ponieważ nie trzeba niczego pocierać, wystarczy spryskać produkt i schłodzić skórę;
- żele mają silne i natychmiastowe działanie nawilżające oraz lekką, dosłownie rozpływającą się konsystencję;
- balsamy doskonale koją, łagodzą i nawilżają skórę.
Produkty tę zawierają witaminy, naturalne olejki, panthenol, kwas hialuronowy, wodę termalną i inne składniki aktywne. Przy wyborze należy kierować się konsystecją i rodzajem skóry. Na przykład, krem po opalaniu z dużą zawartością naturalnych olejków jest bardziej odpowiedni dla skóry suchej. Osoby o wrażliwej skórze powinni wybierać mleczko o działaniu łagodzącym i hipoalergicznym składzie.
Kosmetyki do solarium
W solarium promieniowanie ultrafioletowe jest znacznie bardziej agresywne niż na słońcu. Dlatego krem do opalania powinien mieć wysoki stopień ochrony i być przeznaczony do tego celu.
Dobre i wysokiej jakości produkty do opalania w solarium, niezależnie od ich konsystencji, dobrze rozprowadzają się na skórze, doskonale się wchłaniają, po ich zastosowaniu nie ma nieprzyjemnego uczucia lepkości, mają przyjemny zapach.

Krem do opalania w solarium nie tylko pozwala uzyskać piękny odcień brązu, ale również zapobiega wysuszaniu skóry, działa przeciwzapalnie i nawilżająco. Takie produkty zawierają ekstrakty z aloesu, wodorostów, olejki roślinne, witaminy i minerały.
Nieco rzadziej stosuje się olejek do opalania w solarium – najlepszy środek na suchą skórę. Pomaga uniknąć łuszczenia się i przesuszenia. Ale jest jedna wada – skóra będzie lepka przez jakiś czas po aplikacji.
Wybierając produkty, należy zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednie dla określonego obszaru ciała. To jedyny sposób na uzyskanie przyzwoitego wyniku bez szkody dla zdrowia.