Jak zachęcić dziecko do nauki i czy w ogóle to robić

Znając rozsądne sposoby zachęcania dziecka do nauki, nie musisz tracić czasu na pouczanie go. To nic nie da. Potrzebne jest zupełnie inne podejście.

Znalezienie przyczyn i ich analiza

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci były wzorowe, inteligentne i pracowite. Ale za każdym razem pojawiają się te same pytania o to, jak sprawić, by ich dziecko się uczyło.

Przede wszystkim rodzice muszą znaleźć przyczynę braku zainteresowania nauką u swojego dziecka. Możliwe opcje:

 • Brak motywacji. Uczeń naprawdę po prostu nie rozumie potrzeby procesu uczenia się. Jest znudzony, więc omija wszystkie słowa nauczyciela w klasie lub rozmawia z kolegami.
 • Problemy z nauczycielem. Nawet jedno niegrzeczne słowo może obrazić ucznia, po którym odrobienie pracy domowej jest prawie niemożliwe. Dzieci melancholijne i lękowe szczególnie boleśnie reagują na krytykę. Może dojść do tego, że dziecko w ogóle odmówi uczęszczania do szkoły.
 • Złe środowisko rodzinne. Ciągłe kłótnie i bójki mają negatywny wpływ na naukę każdego dziecka.
 • Konflikty z innymi uczniami, zastraszanie. Niestety, zastraszanie i wyśmiewanie są bardzo powszechne w szkołach. Dlatego ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na najmniejsze zmiany w zachowaniu dziecka i podejmowali działania. Dziecko może nie mówić matce lub ojcu o swoich kłopotach, woląc znosić je w milczeniu.
Czy dziecko powinno być zmuszane do odrabiania lekcji?
 • Nadmierna kontrola ze strony rodziców. Źle jest, gdy rodzice poświęcają mało uwagi życiu swojego syna lub córki, ale równie źle jest, gdy mama lub tata z nadmierną nadpobudliwością decydują za nich o wszystkim z wyprzedzeniem..
 • Niska samoocena. Dzieci z niskim poczuciem własnej wartości unikają podnoszenia ręki do odpowiedzi w klasie, nie potrafią stanąć w obronie własnej, nie potrafią udowodnić własnego zdania. Jeśli są za to ciągle upominane przez rodziców, sytuacja pogarsza się, dziecko staje się zamknięte w sobie i traci zainteresowanie nauką.
 • Duże obciążenie pracą po szkole. Nie powinno Cię dziwić, że nie możesz zmusić dziecka do nauki, jeśli po szkole ma mnóstwo innych zajęć – taniec, gimnastykę, siatkówkę, pływanie itd.

Nie należy również pomijać przyczyn fizjologicznych – przepracowanie, nadpobudliwość, nieprawidłowości nerwowe, choroby somatyczne. Częściej jednak istnieje więcej niż jedna przyczyna, którą należy wyjaśnić.

Czy powinieneś zmuszać dziecko do nauki?

Wielu rodziców ma wątpliwości i nie wie, czy ich dziecko powinno być zmuszane do lekcji, czy też powinno być pozostawione samo sobie. Krótko mówiąc, nie można ich zmusić w dosłownym znaczeniu tego słowa, bo wszystko, co robi się pod kijem, jest bezużyteczne.

Jak sprawić, by dzieci się uczyły

Dlatego na pytanie, jak sprawić, by dziecko uczyło się w szkole, należy odpowiedzieć w następujący sposób: nie należy zmuszać, lecz delikatnie zachęcać poprzez kompetentne i przemyślane działania, miłe słowa i własny przykład.

Zmuszając dziecko do nauki, rodzice biorą odpowiedzialność na siebie. Jak taki syn czy córka wyrośnie na samodzielnego i odpowiedzialnego człowieka?

Przydatne wskazówki dla rodziców

Wielu rodziców, zastanawiając się, jak przekonać dziecko do nauki, nie znajduje lepszego rozwiązania niż opowiadanie strasznych historii o dożywotniej pracy w charakterze ochroniarza lub sprzątaczki. To nie pomaga, podobnie jak upominanie czy besztanie.

Aby Twoje dziecko dobrze się uczyło, możesz skorzystać z następujących prostych, ale skutecznych wskazówek:

 • Częściej powtarzaj swojemu synowi lub córce słowa zachęty: „Wierzę w Ciebie”, „Dasz sobie radę”, „Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście”.
 • Wyjaśnij trudny lub pominięty materiał, zatrudnij korepetytora, porozmawiaj z nauczycielem. Upewnij się, że Twoje dziecko nie jest zastraszane w klasie.
 • Pomóż swojemu dziecku, jeśli o to poprosi. Ale nie róbcie tego dla niego, ale z nim.
 • Zawrzyjcie z dziećmi pisemną umowę, która będzie zawierała nagrody za punktualne kończenie lekcji i „kary” za ich nieodrabianie. Dobrym sposobem na zachęcenie pierwszoklasisty do odrabiania lekcji jest zbieranie naklejek lub punktów, za które może otrzymać jakąś nagrodę.
Jak nakłonić dziecko do nauki
 • Utrzymuj zainteresowanie dziecka poprzez wymyślanie lub wybieranie angażujących zadań, które wzbudzają pozytywne emocje i ciekawość. Na przykład, jeśli Twój syn lubi roboty transformers, to właśnie o nich powinieneś wymyślać historie, pisać i rozwiązywać zadania.
 • Mów o szkole, nauce, nauczycielach w pozytywny sposób. Nie musisz zaostrzać sytuacji: „Dostaniesz ocenę '1′” lub „Zostaniesz wysłany do gabinetu dyrektora”. Dziecko odnosi podświadome wrażenie, że nauka jest nieciekawa, trudna, ciężka i bolesna.
 • Częściej opowiadaj historie o sławnych ludziach, którzy musieli ciężko pracować, zanim osiągnęli sukces.
 • Nie lekceważ dziecięcych lęków i obaw, nawet jeśli wydają się one bezpodstawne i daleko idące. Jeśli stale zaprzeczasz uczuciom dziecka, w krótkim czasie straci ono zainteresowanie nauką.
 • Daj dzieciom prawo do popełnienia błędu, a nawet niezbyt dobrej oceny. To wszystko jest doświadczeniem.
 • Nigdy nie porównuj swoich dzieci do innych. Dziecko będzie po prostu nienawidzić wspomnianych doskonałych i mądrych, myśląc, że jest totalnym nieudacznikiem.
 • Starannie rozplanuj czas po szkole, tak aby było go wystarczająco dużo zarówno na odpoczynek, jak i na odrabianie lekcji.
Nakłanianie dziecka do odrabiania lekcji

Jeszcze jedna uwaga. Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych punktów, nie powinieneś oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Pierwsze zmiany na lepsze mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Dlatego też trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.

Wiedząc, jak sprawić, by dzieci uczyły się bez przymusu i kar, unikamy załamań nerwowych, krzyków i kłótni.

Głównym zadaniem rodziców jest stworzenie ciepłej, przyjaznej i otwartej atmosfery w rodzinie, gdzie mama i tata nie besztają za złe oceny czy niepowodzenia, ale cierpliwie pomagają w zdobywaniu wiedzy niezbędnej w dorosłym życiu.

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jak zmusić dzieci do odrabiania lekcji. W wielu przypadkach rodzice muszą wykonać wiele pracy nad sobą, a dopiero potem niezauważalnie skierować dziecko na właściwą drogę.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments