Najlepsze wynalazki kobiet, które zmieniły świat

Wynalazki kobiet rzeczywiście miały większy wpływ na świat, niż możemy sobie wyobrazić. Nie tylko mężczyznom zawdzięczamy za odkrycia, które ułatwiają nam życie. Co dokładnie kobiety wynalazczyni dały światu?

najlepsze wynalazki kobiet

Nieznane wynalazki kobiet

Trudno jednak nazwać takie wynalezienia kobiet nieznanymi, bo dziś trudno sobie wyobrazić, jak moglibyśmy się bez nich obchodzić. Zacznijmy od wynalazków w dziedzinach, które tradycyjnie uważane są za „kobiece”:

 1. Pieluchy jednorazowe. Opieka nad dziećmi tradycyjnie należy do kobiet, nic więc dziwnego, że to właśnie ona znalazła sposób na ułatwienie sobie tego codziennego zajęcia. Marion Donovan też się męczyła i zaczęła eksperymentować z zasłoną prysznicową i miękkimi wkładkami. Jednak masowa produkcja takich towarów powstała dopiero w połowie ubiegłego wieku, a wiele osób już zapomniało, że był to jeden z kobiecych wynalazków.
 2. Biustonosz. Każdy, kto nie zna cierpienia od twardego gorsetu, nie zrozumie, jak to jest być kobietą. Przez wieki nie istniała żadna normalna alternatywa dla tego elementu garderoby, aż w 1889 roku kobieta z Francji Herminie Cadolle opatentowała prototyp nowoczesnego biustonosza. Składał się on z dwóch miseczek podtrzymywanych razem przez tasiemki i przymocowanych na plecach do mniejszej wersji gorsetu. W sklepach z bielizną można znaleźć wiele takich produktów, ale wszystkie oparte są na kobiecej innowacji.
 3. Plecak dla noworodków. Tradycja wiązania tkaniną niemowląt zainspirowała Anne Moore do stworzenia specjalnego nosidełka, w którym można nosić dziecko bezpiecznie i bez ryzyka dla niego. Wiele mam doceniło tę opcję!
 4. Ciasteczka z kawałkami czekolady. To właśnie tutaj doszło do niewiedzy. Ruth Wakefield starła trochę czekolady i dodała ją do ciasta, myśląc, że zmiesza się ona z ciastem i nada mu odpowiedni wygląd, kolor i smak. Ale to się nie udało, więc wyjęła z piekarnika ciasteczka z kawałkami czekolady. Teraz jest to znane na całym świecie.
 5. Zmywarka. Zmywanie naczyń jest również zazwyczaj zadaniem kobiety. A w domu, w którym mieszka wiele osób, brudnego naczynia są zawsze dużo. Ta maszyna wynaleziona przez Josephine Cochrane w 1886 roku.
techniczne wynalazki kobiet

Techniczne wynalazki kobiet

Nie uwierzysz, ale wiele narzędzi w branży przemysłowej wcale nie zostało wynalezionych przez mężczyzn. Oto niektóre z nich:

 • Piła tarczowa. Tabitha Babbitt dzięki swoim zdolnościom obserwacyjnym odkryła, że kłody są przecinane tylko wtedy, gdy piła porusza się do przodu, mimo że dwie osoby poruszają ją z taką samą siłą. Uznała, że przesuwanie jej w obie strony jest zbyt pracochłonne i wymyśliła urządzenie prototypowe, które obecnie można znaleźć w wielu miejscach obróbki drewna.
 • Wycieraczki przedniej szyby (wycieraczki). Obraźliwe powiedzenie, że kobieta za kierownicą jest jak małpa z granatem, wciąż żywe. Co powiedzieć o pierwszej połowie ubiegłego wieku… Wtedy było niewiele kobiet kierowców,a mężczyźni nie mieli czasu na zastanawianie się, jak pozbyć się wody z przednich szyb. W rezultacie wycieraczki trafiły do wynalazków stworzonych przez kobiety. W dzisiejszych czasach nikt nie zaryzykowałby jazdy samochodem bez mechanicznej wycieraczki.
 • Tłumik samochodowy. El Dolores Jones opracowała prototyp tego filtra dźwiękowego około sto lat temu, kiedy wszędzie zaczęły pojawiać się samochody, a hałas ich silników wypełniał ulice. Dzięki obowiązkowemu użyciu tego urządzenia, nasz świat stał się choć trochę cichszy.
 • Kocioł grzewczy. Skuteczny system wodnego ogrzewania, oparty na rurach i kotle grzewczym, został również wynaleziony przez kobietę Alice H. Parker. I w ten sposób uratowała wiele mieszkań przed koniecznością organizowania kilku piecyków w dużych pomieszczeniach.
 • Ogrzewanie słoneczne. Kolektory słoneczne do ogrzewania zostały również wynalezione przez kobietę o nazwisku Maria Telkes. Ogrzewanie słoneczne nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione , ale historia pokazuje, że może minąć sto lat, zanim wynalazek wymyślony przez kobietę stanie się fenomenem na światową skalę.
wynalazki kobiet

Najsłynniejsze kobiety wynalazczynie

Niewiele kobiet wynalazczyń zdobyło szeroką sławę na świecie. Jednak i tu można podać kilka przykładów.

 • Ellen Ochoa. Opracowała system optycznej analizy danych i tym samym zapoczątkował erę zastosowania robotów w produkcji. Większość inteligentnych maszyn przemysłowych nadal jej używa. A tak się składa, że ta niezwykła kobieta była również astronautką!
 • Patricia Bath. Wpadła na pomysł leczenia i usuwania zaćmy za pomocą lasera. Chirurgia laserowa jest obecnie najbardziej zaawansowaną metodą w oftalmologii.
 • Stephanie Kwolek. Jej głównym dziełem jest materiał o nazwie Kevlar. Jak wielu silnych mężczyzn nie ma pojęcia, że zawdzięczają swoje życie jednej z kobiet wynalazców! Być może taki fakt byłby bardzo niezręczny, bo żaden z nich nie odmówiłby noszenia nowoczesnego pancerza.
 • Maria Skłodowska-Curie. Laureatka dwóch Nagród Nobla, odkrywczyni radioaktywności, która za swoją pasję naukową zapłaciła zdrowiem. Była jedną z pierwszych, która udowodniła światu, że kobieta naukowiec nie jest ani głupia, ani bzdurna. Dziś energia jądrowa zapewnia nam stały dostęp do energii elektrycznej, co nie byłoby możliwe bez badań tej niezwykłej kobiety.

To tylko kilka przykładów tego, co kobiety są w stanie wymyślić. Nie bójcie się odnieść sukcesu w żadnej dziedzinie, ponieważ setki i tysiące kobiet wynalazczyń udowodniły już, że kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments