Nie możesz schudnąć: przyczyny

Wiele osób nie rozumie, dlaczego nie może schudnąć. Wydaje się, że robią wszystko, co w ich mocy: ograniczają jedzenie, ćwiczą, ale waga pozostaje w miejscu. Ale jest na to wytłumaczenie.

Nadużywanie diet

Dziewczyny często się dziwią, dlaczego nie mogę schudnąć, przecież często jestem na diecie. W tym właśnie tkwi problem. Jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi jest zamiłowanie do diet.

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Faktem jest, że organizm zawsze odbiera ten sposób odżywiania się jako stres i walczy o oszczędzanie komórek tłuszczowych.

Statystycznie rzecz biorąc, ponad 2/3 osób, które wcześniej były na diecie, odzyskuje wagę w krótkim czasie. Im szybciej tracisz wagę, tym szybciej zyskujesz ją z powrotem. A ciągłe wahania wagi nie są dobre dla organizmu.

Więc nie narzekaj, że chcesz schudnąć, ale nie możesz. Może lepiej nie stosować diety od czasu do czasu, okresowo chudnąć, a potem znów przybierać na wadze, tylko starać się odżywiać prawidłowo, preferując warzywa i owoce?

Brak ruchu

Zrzucenie wagi jest często niemożliwe dla osób, które nie ćwiczą wystarczająco dużo. Niektórzy mogą narzekać i mówić, że ćwiczą po kilka godzin dziennie w każdy weekend. Ale nie o to chodzi. Lepiej jest trenować i ćwiczyć mało, ale stale – codziennie, wykorzystując każdą okazję. To wcale nie jest trudne:

 • zamiast jeździć taksówką do pracy, idź pieszo;
 • zamiast jeździć windą, chodź schodami;
 • zamiast relaksować się na kanapie podczas oglądania filmu, zrób 10 minut ćwiczeń lub 50 przysiadów.
Nie mogę schudnąć

Według badań, siedzenie w miejscu przez dłuższy czas drastycznie zmniejsza produkcję enzymu, który pomaga spalać tłuszcz. Tak więc kilka godzin w siłowni raz w tygodniu nie przyniesie nic dobrego, jeśli Twoja główna praca jest siedząca.

Przy każdej okazji, staraj się wstać i trochę się porozciągać. Istnieją nawet specjalne ćwiczenia, które można wykonywać w miejscu pracy. Nawet to proste ćwiczenie jest lepsze niż nic.

Nie warto też zastanawiać się, dlaczego nie można schudnąć w nogach. Faktem jest, że nie można schudnąć lokalnie. Musisz zredukować wagę całego ciała.

Ignorowanie „ukrytych kalorii”

Jeśli komuś nie udaje się schudnąć, powodem może być nieświadome zaniżanie wartości energetycznej spożywanych pokarmów. Najbardziej zdradliwe źródła ukrytych kalorii:

 • mięso przetworzone (kiełbasy, parówki);
 • fast food;
 • chipsy;
 • gotowe sosy do sałatek;
 • sosy;
 • soki owocowe;
 • ciastka, bułeczki, cukierki i inne słodycze;
 • jogurty z różnymi dodatkami.

Należy również unikać nadużywania zdrowej żywności. Olej roślinny, suszone owoce i orzechy niewątpliwie przyniosą korzyści dla organizmu, ale są bardzo kaloryczne.

Dlaczego nie mogę schudnąć

Osoby, które narzekają, że nie mogą schudnąć, powinny pamiętać o podstawowej zasadzie: im prostsze jedzenie, im mniej etapów przetwarzania przechodzi, tym jest lepsze i zdrowsze.

To powinno stać się nawykiem. Kiełbasę zawsze można zastąpić piersią z kurczaka pieczoną w piekarniku z przyprawami, soki kupowane w sklepie – po prostu świeżymi owocami, płatki błyskawiczne – kaszą pełnoziarnistą. Jest to łatwiejsze niż się wydaje.

Efekt plateau

Jeśli nie udaje Ci się schudnąć na diecie, przyczyną może być efekt tzw. plateau. Wcześniej waga szybko spadała, a potem nagle utknęła i nie rusza się. Jest to normalne i nie ma się czym martwić. Aby ponownie zacząć pozbywać się zbędnych kilogramów, należy przeanalizować swoje potrzeby energetyczne. Jest prawdopodobne, że nie wszystkie są spożywane.

dlaczego nie możesz schudnąć

Obliczenie wymaganej liczby kalorii jest bardzo proste dzięki specjalnemu kalkulatorowi. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko swój wiek, wzrost i wagę, ale także aktywność fizyczną.

Aby ponownie zacząć się odchudzać, należy stosować dietę o 200 kcal dziennie mniejszą od liczby, o której mowa powyżej. Ważne jest, aby nie lekceważyć zapotrzebowania organizmu na kalorie dla podstawowej przemiany materii, w przeciwnym razie może się to skończyć poważnymi problemami zdrowotnymi.

Niedobór snu

Ludzie, którzy mówią: „Nie mogę schudnąć” są często pozbawieni snu. Prawdopodobnie zauważają, że mają ochotę na wysokokaloryczne jedzenie – bułeczki, słodycze, czekoladki. Ciało tego wymaga, bo musi pracować, a nie ma na to środków.

Dlatego właśnie potrzebujesz od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jednocześnie Twój sen powinien być ciągły. Aby łatwo zasnąć wieczorem, warto odłożyć na bok wszystkie gadżety i zrelaksować się na godzinę przed snem. Możesz poczytać książkę lub wybrać się na spokojny spacer.

Stres

Jeśli dziewczyna mówi: „Nie mogę schudnąć”, być może w jej życiu jest zbyt wiele stresu. Mogą to być problemy rodzinne, problemy w pracy, obawy o przyszłość, brak pieniędzy.

Nie mogę schudnąć

Dlaczego nie mogę schudnąć w tym przypadku:

 • Powód pierwszy. Bardzo często ludzie ” zajadają” swoje problemy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Niewielka kategoria ludzi nie może włożyć nawet okruszka do ust, gdy jest pod wpływem stresu, a większość ludzi traktuje jedzenie jako sposób na relaks.
 • Powód drugi. Wzrost poziomu kortyzolu we krwi podczas stresu powoduje rozrost komórek tłuszczowych i gromadzenie się tłuszczu trzewnego wokół narządów wewnętrznych. Wywołuje również produkcję substancji obniżających nastrój i nasilających niepokój.

W rezultacie powstaje błędne koło, a człowiek nie czuje się lepiej.

Rozwiązaniem jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B zamiast słodyczy i tłustych potraw. Są one dobre dla układu nerwowego i wzmacniają go. Należą do nich: kasza gryczana, banany, pierś z kurczaka, brokuły, orzechy i świeże zioła.

Należy też korzystać z każdej okazji do relaksu – tańce, masaże, spacery, wycieczki na łono natury. Oczywiście nie wyeliminuje to samego problemu, ale da Ci siłę do znalezienia wyjścia z sytuacji.

Choroby

Niestety, nadmierna waga może być oznaką wielu chorób. Jeśli osoba skarży się również na duszności, zmęczenie, mdłości, ciągłe pragnienie i złe samopoczucie, należy natychmiast udać się do lekarza. Łatwiej jest zapobiegać jakiejkolwiek chorobie niż ją leczyć. Dlatego najlepiej jest wykonywać regularne badania kontrolne i profilaktyczne.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments