Peeling enzymatyczny może często pomóc skorygować nawet najbardziej zaniedbaną skórę. Niewłaściwe odżywianie, niedobory witamin, twarda woda, zanieczyszczone środowisko – wszystko to negatywnie wpływa na skórę, sprawiając, że staje się ona przedwcześnie blada i niezdrowa.
Spis treści:
Co to jest
Ten peeling jest delikatnym, powierzchownym zabiegiem oczyszczającym skórę. Enzymy to substancje, które rozkładają zrogowaciałą tkankę i przyspieszają odnowę naskórka. Kiedy substancje te są nakładane na skórę, wiązania chemiczne między komórkami są niszczone.

Ponieważ produkt jest utrzymywany krótko, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Ponadto, enzymy te są dużych rozmiarów, więc działają tylko na zewnętrzne części naskórka, nie uszkadzając mikrocząsteczek.
W kosmetologii stosowane są różne enzymy – roślinne (bromelaina, arbutyna, papaina), zwierzęce (trypsyna, pepsyna, pankreatyna) oraz mleczne.
Peeling enzymatyczny ma wszechstronne działanie:
- usuwa martwe komórki;
- oczyszcza skórę, czyniąc ją gładką, rozświetloną, bez nienaturalnego ziemistego odcienia;
- przywraca zdrowy koloryt skóry;
- usuwa plamy potrądzikowe i przebarwienia;
- zmniejsza pory;
- poprawia stan skóry;
- oczyszcza zatkane pory;
- leczy trądzik;
- eliminuje drobne zmarszczki;
- normalizuje przetłuszczanie się skóry;
- zwiększa skuteczność działania kremów, maseczek, toników i balsamów.

Peeling enzymatyczny jest procesem przygotowawczym do wielu zabiegów kosmetycznych – oczyszczania twarzy, depilacji, shugaringu, elektroporacji, mezoterapii.
Plusy i minusy
Zabieg ten ma wiele zalet:
- Peeling pomaga pozbyć się wielu niedoskonałości. Proces jest delikatny, więc nadaje się nawet dla dziewczyn ze skórą naczynkową.
- Ponieważ skóra jest odnowiona, szybciej czerpie korzyści z produktów kosmetycznych, dzięki czemu zwiększa się ich skuteczność.
- Peelingi enzymatyczne są dobre, ponieważ można je stosować do wszystkich rodzajów skóry.
- Nie ma okresu rehabilitacji. Po tego rodzaju peelingu nie występuje łuszczenie się skóry ani zaczerwienienie, więc nie ma ograniczeń.
- Peelingi enzymatyczne do twarzy, stosowane regularnie, spowalniają wzrost włosów, co jest bardzo istotne dla wielu dziewczyn.
- Zabieg można wykonać nie tylko w domu, ale również w salonie kosmetycznym.
- Produkty te są dozwolone do stosowania przez cały rok. Peelingi enzymatyczne latem są realne.
- Efekt jest zauważalny już po pierwszym użyciu. Skóra wygląda na odmienioną, gładszą, bardziej miękką i jedwabistą.

Oczywiście, aby zlikwidować trądzik potrwa to dłużej niż jeden zabieg, ale efekty są zadowalające. Wadą jest to, że takie peelingi nie usuwają głębokich zmarszczek ani blizn potrądzikowych.
Peeling enzymatyczny może być wykonywany przez wszystkich, z wyjątkiem osób z chorobami skóry, ranami skórnymi, opryszczką, cukrzycą oraz indywidualną nietolerancją na którąkolwiek z substancji wchodzących w skład preparatu.
Cechy procedury
Profesjonalny peeling enzymatyczny jest wykonywany w następujący sposób:
- Lekarz za pomocą specjalnych produktów oczyszcza skórę z brudu, tłuszczu, potu i makijażu. Nie należy malować brwi i oczu przed wizytą w salonie, ponieważ zostanie na nie nałożona folia.
- Następnie specjalista nakłada preparat na czoło, policzki, brodę i nos, po czym przechodzi do szyi i dekoltu.
- Na leczoną skórę nakłada się folia i pozostawia na 15-30 minut (w zależności od składu). Nie powinno być mrowienia ani dyskomfortu..
- Produkt zmywa się ciepłą lub chłodną wodą, a skórę nawilża się maseczkami lub serum.
- Po zakończeniu zabiegu na odnowioną skórę należy zawsze nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Peeling enzymatyczny w domu przebiega według tej samej zasady. Nałożyć na oczyszczoną i suchą skórę, lekko wmasować, przykryć folią i pozostawić na 10 minut, aby aktywować enzymy. Pozostałości należy dokładnie zmyć.
Zabieg można wykonać również podczas kąpieli, jest to o wiele wygodniejsze. Wystarczy nałożyć środek na skórę, wmasować go i pozostawić. Nie trzeba niczego przykrywać, ponieważ wilgotne powietrze i ciepła temperatura załatwią sprawę. Po upływie kwadransa zaleca się spłukanie pozostałości i nałożenie maseczki nawilżającej.
Jeśli Twoja skóra jest tłusta, optymalna częstotliwość zabiegów to dwa razy w tygodniu, w przypadku skóry suchej wystarczy raz na 7 dni. Jeśli zabiegi wykonywane są w salonie, specjalista poinformuje Cię, kiedy masz przyjść następnym razem. Z reguły zabieg wykonuje się 6-10 razy w odstępie tygodnia lub półtora tygodnia.
Przed użyciem produktu należy sprawdzić, czy nie wywołuje on alergii, nanosząc niewielką ilość na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli po 10 minutach nie wystąpi pieczenie lub zaczerwienienie, produkt można nałożyć na twarz.
Najlepsze peelingi enzymatyczne

Wśród popularnych środków znajdują się następujące:
- Holika Holika Sleek Egg Skin Peeling Gel. W jego składzie znajduje się ekstrakt z żółtka, który stymuluje enzymy i gruczoły skórne, wygładza skórę i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.
- Miya myBEAUTYpeeling. Zawiera enzym papaina, drobinki ryżowe i z orzecha włoskiego,olejki i wit. E. Skutecznie oczyszcza, złuszcza, reguluje nadmiar sebum i nawilża.
- AVA Maska enzymatyczna. Różni się od innych produktów tym, że bazuje się na wodzie i glince białej . Zawiera wyciąg z ananasa, bromelainy i olejki cytrusowe. Ma działanie złuszczające i regenerujące.
- Ziaja Kozie mleko peeling enzymatyczny. Ma w składzie kozie mleko i D-panthenol, dodatkowo wit. A i E. Delikatnie złuszcza, nawilża i wygładza skóre.
Wybierając produkt, należy preferować warianty o naturalnym składzie, przyjemnej konsystencji i szerokim spektrum działania.