Peeling z kwasem salicylowym jest najczęściej stosowany do leczenia kosmetycznych przebarwień skóry. Stosuje się go w celach leczniczych i jako środek pomocniczy.
Spis treści:
Co to jest
Peeling salicylowy jest zabiegiem kosmetycznym, który złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka. Głównym składnikiem aktywnym jest kwas salicylowy. Wszyscy znają go jako silny środek antyseptyczny i regulujący wydzielanie sebum.

Przy kontakcie ze skórą zmiękcza ją i szybko „rozpuszcza” martwe komórki naskórka, wyrównuje jej strukturę i niszczy mikroorganizmy powodujące stany zapalne i trądzik. W rezultacie stymuluje to proces regeneracji skóry i normalizuje wydzielanie sebum.
Peeling kwasem salicylowym twarzy może być powierzchniowy lub średnio-powierzchniowy. Zależy to od stężenia składnika aktywnego:
- 15-20% – w celu zmniejszenia aktywności sebum, pozbycia się trądziku, poprawy kolorytu i struktury twarzy. Co ciekawe, zabieg ten nosi żartobliwą nazwę „złuszczania w porze lunchu”, gdyż nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji.
- 25-30% – do wygładzania płytkich zmarszczek, usuwania blizn, wygładzania bruzd, stymulacji syntezy kolagenu.
Zabieg może być stosowany nie tylko na twarz, ale również na inne części ciała – dekolt, szyję, ramiona, plecy.
Wskazania

Peeling salicylowy twarzy zalecany w następujących przypadkach:
- obecność trądziku, zaskórników;
- łojotok;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- wiotka skóra, zmarszczki;
- przebarwienia;
- blizny;
- rozszerzone pory.
To nie pomoże pozbyć się większych przebarwień, głębokich zmarszczek czy blizn. Ale jest idealny do leczenia drobnych niedoskonałości. Kwas salicylowy nie tylko dezynfekuje i oczyszcza, ale ma również działanie odmładzające. Jest to możliwe dzięki temu, że zapobiega on niszczeniu kwasu hialuronowego, od którego zależy młodość i nawilżenie skóry.
Plusy i minusy procedury

Przyjrzyjmy się teraz korzyściom wynikającym z zastosowania peelingów z kwasem salicylowym:
- Efektywne, widoczne i długotrwałe rezultaty. Skóra szybko się zmienia, ma gładszą strukturę i nie ma widocznych niedoskonałości.
- Uniwersalność. Zabieg może być stosowany na różnych częściach ciała. Istnieje nawet peeling salicylowy do stóp.
- Nieliczne przeciwwskazania.
- Bezpieczne, jeśli wszystkie wymagania są przestrzegane, a profesjonalizm specjalisty jest wysoki.
Są też wady:
- Sezonowość. Zaleca się wykonywanie peelingu jesienią lub zimą. Lepiej nie eksperymentować w ciepłe pory roku, ponieważ ekspozycja na światło słoneczne może negatywnie wpłynąć na skórę i spowodować niechcianą pigmentację. Dlatego też nie jest dobrym pomysłem wykonywanie peelingu salicylowego w okresie letnim.
- Ból podczas zabiegu. Prawie wszyscy skarżą się na dyskomfort. Ale trzeba to wytrzymać; to normalne i pokazuje, że produkt działa.
- Długotrwała rehabilitacja. W przypadku leczenia 30% preparatem okres ten może trwać do tygodnia. Twarz będzie się bardzo łuszczyć, więc wychodzenie z domu będzie problemem.
Choć zabieg wydaje się dość bezpieczny, w rzeczywistości jest to kontrolowane oparzenie chemiczne. Dlatego wybór specjalisty powinien być traktowany poważnie.
Cechy

Do zabiegu należy przygotować się z wyprzedzeniem. Na 14-15 dni przed planowanym terminem należy zrezygnować z korzystania z basenu, sauny, łaźni i solarium. Ilość zabiegów oraz odstępy między nimi zależą od wyznaczonego zadania oraz stanu skóry. Z reguły kurs składa się z 5-8 procedur, z przerwą między nimi wynoszącą od 7 do 14 dni. Koszt zależy od rodzaju, konkretnego producenta kwasu salicylowego.
Na pierwszej wizycie specjalista powinien zbadać stan skóry, ustalić, czy nie ma przeciwwskazań, poinformować pacjenta o wszystkich zagrożeniach i przedstawić możliwe efekty. Z reguły pierwszy zabieg wykonywany jest przy użyciu kwasu salicylowego o niskim stężeniu, aby sprawdzić reakcję skóry. Jeśli wszystko jest w porządku, można zastosować wyższą wartość procentową.
Z reguły zabieg trwa nie dłużej niż pół godziny. Etapy:
- Oczyszczanie z makijażu i zanieczyszczeń. Tylko na czystej skórze produkt może być równomiernie rozprowadzony.
- Nałożenie maski przygotowawczej w celu ujędrnienia, odtłuszczenia i dezynfekcji. Zmyć wszelkie pozostałości.
- Przetarcie środkiem antyseptycznym.
- Zastosowanie peelingu w postaci pasty lub płynu. Produkt pozostawia się na skórze nie dłużej niż 10 minut. Może być odczuwalne mrowienie i pieczenie – jest to normalne. Jeśli jednak dyskomfort jest zbyt uciążliwy, należy poinformować o tym specjalistę i poprosić go o usunięcie preparatu.
- Zneutralizować kwas, spłukać pozostałości.
- Pielęgnacja kremem ochronnym, który nawilża i łagodzi skórę.

Nie zaleca się wychodzenia na zewnątrz bezpośrednio po zabiegu, ponieważ skóra może boleśnie reagować na wiatr, mróz lub słońce. Nie należy również myć twarzy (w przypadku peelingów powierzchownych) w ciągu pierwszych 24 godzin. Po peelingu średnio-powierzchniowym należy odczekać 2 dni.
Zabieg ma silne działanie wysuszające. Dlatego przez kilka dni po sesji należy regularnie nawilżać skórę kremem, aby nie dopuścić do jej wysuszenia. Zaczerwienienie, napięcie i łuszczenie się skóry są normalne. Najważniejsze to nie złuszczać płatków, a tym bardziej nie używać produktów ścierających, takich jak peelingi. Jeśli nie występuje łuszczenie się skóry, nie oznacza to, że leczenie jest nieskuteczne. Po prostu każdy ma inną reakcję.
Przez pierwsze 24 godziny nie można wykonywać makijażu. Należy również chronić skórę przed słońcem, nie chodzić do sauny czy solarium. Okres regeneracji skóry trwa około 6-7 dni.
Peeling salicylowy w domu
Nie każdy ma czas i możliwości, aby udać się do specjalisty i tam poddać się zabiegom pielęgnacyjnym i leczniczym. Dla tych osób rozwiązaniem jest peeling salicylowy w domu. Można wybrać maseczki na bazie kwasu salicylowego i innych naturalnych składników lub innych kosmetyków do użytku domowego.

Należy jednak pamiętać, że tylko w salonie kosmetycznym specjalista może kontrolować proces odnowy skóry. Peeling w domu niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Takie produkty powinny być stosowane tylko w przypadku skóry problematycznej i tłustej.
Przeciwwskazania
Ale są też środki ostrożności. Peelingu tego nie należy wykonywać, jeśli masz trądzik różowaty, oparzenia słoneczne, zadrapania, otarcia lub zmiany skórne. Przeciwwskazaniem są również następujące stany chorobowe:
- przyjmowanie niektórych leków;
- ciąża;
- laktacja;
- opryszczka;
- procesy zapalne na skórze;
- alergia na składniki preparatu.
Nie ma ograniczeń wiekowych ani dotyczących rodzaju skóry. Możliwe są negatywne reakcje skórne. Najczęstsze skutki uboczne to obrzęki, pieczenie, alergie i zaostrzenia opryszczki. Peeling salicylowy ciała lub twarzy są dobrą alternatywą dla drogich zabiegów z wykorzystaniem urządzeń. Najważniejsze jest, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, ponieważ niewłaściwe stężenie kwasu lub długość leczenia mogą być bardzo szkodliwe. Po serii dobrze wykonanych zabiegów, skóra będzie praktycznie nowa, rozświetlona, piękna i zdrowa.