Peeling migdałowy w domu i w salonie

Peeling kwasem migdałowym to zabieg kosmetyczny, który dobrze oczyszcza skórę i niweluje różne niedoskonałości. Ten rodzaj powierzchownego peelingu chemicznego jest dobry, ponieważ może być stosowany nawet w gorącym okresie.

Peeling migdałowy do twarzy: właściwości

Głównym składnikiem jest kwas migdałowy, który jest pozyskiwany z pestek w procesie hydrolizy. Składnik ten doskonale złuszcza martwe komórki i likwiduje zewnętrzne stany zapalne. Cząsteczki kwasów są wystarczająco duże i nie wnikają głęboko w skórę.

Domowa skórka migdałowa

Nie ma potrzeby obawiać się agresywnych działań. Migdałowy peeling do twarzy jest jednym z najlepszych rozwiązań dla różnych problemów właśnie z wierzchnią warstwą skóry. Nadaje się również dla osób, które po raz pierwszy stosują chemiczne oczyszczanie skóry.

Zabieg polecany jest zarówno osobom młodym, jak i pacjentom w dojrzalszym wieku, jeśli istnieją takie wskazania:

  • tłusty łojotok, a także wzmożona aktywność gruczołów łojowych;
  • blizny potrądzikowe;
  • duża ilość zaskórników;
  • przebarwienia;
  • zmarszczki i bruzdy;
  • wiotka skóra;
  • rozszerzone pory;
  • szara i matowa cera;
  • cera naczynkowa i trądzik różowaty.

Zabieg ten jest również często zalecany osobom, które nie tolerują peelingów glikolowych o bardziej intensywnym działaniu. Jednym z celów tego typu peelingów jestprzygotowanie do bardziej agresywnych zabiegów (np. laserowy resurfacing twarzy).

Korzyści

Ponieważ peeling migdałowy działa tylko na wierzchnią warstwę, a cząsteczki powoli wnikają w głąb, polecany jest dla osób o wrażliwej, cienkiej i delikatnej skórze. Ale jest też wiele innych korzyści:

  • zwężenie porów, poprawa stanu skóry, likwidacja trądziku, wyrównanie kolorytu twarzy;
  • brak widocznych podrażnień;
  • działanie odmładzające, przeciwstarzeniowe;
  • możliwość wykonania zabiegu nawet latem;
  • praktycznie bez okresu rekonwalescencji;
  • niskie ryzyko wystąpienia niepożądanej pigmentacji nawet w okresie letnim;
  • przystępny koszt, który różni się w zależności od salonu i użytego produktu.
migdałowy peeling do twarzy

Kwas migdałowy stymuluje i przyspiesza proces odnowy skóry, niszczy bakterie dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, sprawia, że przebarwienia stają się mniej widoczne poprzez złuszczanie.

Cztery do pięciu zabiegów to często wystarczająca ilość, aby zobaczyć rezultaty. Jedna sesja może oczywiście poprawić kondycję skóry, ale do widocznych postępów potrzeba co najmniej 5 peelingów. Jeśli sytuacja jest bardziej zaawansowana, może być konieczne wykonanie migdałowego peelingu twarzy około 7-9 razy w odstępach tygodniowych.

Wady

Nie ma żadnych wad jako takich, oprócz długiej listy przeciwwskazań:

  • ciąża i laktacja;
  • bakteryjne, grzybicze i wirusowe choroby skóry;
  • trądzik ropny;
  • różne uszkodzenia skóry;
  • nowotwory złośliwe;
  • gruźlica;
  • przeziębienie i gorączka;
  • cukrzyca;
  • zapalenie skóry w ostrej fazie;
  • alergie;
  • proces zapalny w organizmie;
  • łuszczyca.

Wiele osób nie lubi specyficznego zapachu, który pojawia się podczas aplikacji. Ale można to znieść przez kwadrans.

Inną wadą jest to, że wyniki są stosunkowo krótkotrwałe. Dlatego zabieg powinien być przeprowadzany w kursach, kilka razy w roku.

Środki ostrożności

Po zabiegu może wystąpić swędzenie, łuszczenie i pieczenie. Po krótkim czasie dyskomfort powinien ustąpić. Czasami na skórze pojawiają się wysypki. Najczęściej są one spowodowane błędami pielęgnacyjnymi, stosowaniem niewłaściwych produktów kosmetycznych lub ignorowaniem porad specjalisty. Ale nie ma co od razu wpadać w panikę. W ciągu 3 dni, wysypka jest uważana za normalną. Chodzi o to, że wierzchnia warstwa martwych komórek ukrywała pod sobą zanieczyszczone pory i stany zapalne, a teraz wszystkie niedoskonałości są na powierzchni. Po krótkim czasie problem powinien zniknąć.

migdałowy peeling do twarzy

Nie zaleca się stosowania peelingów migdałowych do twarzy na świeżo opaloną skórę. Aby uzyskać oczekiwane efekty, po zabiegu należy chronić twarz przed słońcem (stosować filtry przeciwsłoneczne, nosić nakrycie głowy).

Należy pamiętać, że stężony kwas migdałowy jest drażniący dla skóry, aż do poparzeń i pęcherzy włącznie.

Specyfika zabiegu w salonie

Po konsultacji ze specjalistą pacjent powinien przez 14 dni przed snem nakładać na twarz krem z kwasem migdałowym. Zaleca się również stosowanie raz na 2-3 dni domowego peelingu żelowego z kwasami owocowymi. Na dzień przed zabiegiem należy odstawić wszystkie preparaty.

Nie należy próbować oszczędzać pieniędzy, odmawiając zakupu produktów do wstępnego peelingu. W efekcie końcowym procedura nie będzie tak skuteczna, co bezpośrednio wpływa na czas trwania kursu.

Peeling migdałowy w salonie odbywa się w następującej kolejności:

  1. Wstępne oczyszczanie skóry. Do tego celu stosuje się mleczko lub balsam (najczęściej o niskim stężeniu kwasu migdałowego).
  2. Tonizacja. Ten krok jest niezbędny do przywrócenia równowagi kwasowej.
  3. Etap przygotowawczy. Jego głównym zadaniem jest wyrównanie struktury naskórka, aby składniki aktywne mogły równomiernie wniknąć i ocenić reakcję. Skórę przeciera się specjalnym roztworem kilku rodzajów kwasów.
  4. Sam peeling. Kwas migdałowy od 10% do 30% (w zależności od rodzaju skóry i niedoskonałości) nakłada się na twarz i delikatnie wmasowuje się go palcami przez jedną trzecią godziny. Jeśli jednak jest to pierwszy zabieg, wystarczy 5 minut.
  5. Neutralizacja. Aby powstrzymać działanie kwasu migdałowego, należy zastosować preparat zmiękczający i złuszczający. Pozostałość jest następnie dokładnie spłukiwana wodą. Ten krok jest czasami pomijany, jeśli stężenie substancji czynnej jest dość niskie.
  6. Nawilżanie skóry. W tym celu stosuje się odżywcze kremy i maseczki z dodatkiem składników ziołowych.
Peeling migdałowy w salonie

Z reguły w pierwszych dniach po zabiegu wiele osób skarży się, że ich skóra jest zbyt sucha. Jest to naturalna reakcja organizmu, więc nie ma powodów do paniki. W celu przyspieszenia gojenia i regeneracji zaleca się stosowanie maseczek kolagenowych i kremów na bazie kwasu hialuronowego. Do oczyszczania skóry można używać wyłącznie łagodnych produktów, takich jak mleczko lub pianka.

W pielęgnacji domowej warto stosować się do zaleceń specjalisty, nie zdzierać łusek paznokciami, a także powstrzymać się od wizyt w łaźniach, saunach, solariach i siłowniach przez co najmniej 20 dni.

Zabieg wykonywany w domu

Peelingi migdałowe nie są zalecane do wykonywania w domu. Faktem jest, że stosowanie produktu powoduje oparzenia chemiczne skóry, więc lepiej, aby proces ten był nadzorowany przez profesjonalistę. Ponieważ peelingi migdałowe są ogólnodostępne, wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegu w domu.

W takim przypadku ważne jest, aby zwrócić uwagę na następujące wskazówki:

  • Nie należy stosować od razu wysokiego stężenia. Lepiej jest zacząć od produktów o stężeniu nie większym niż 10%.
  • W przypadku usuwania łagodnych przebarwień zaleca się stosowanie produktu o stężeniu 15 %.
  • W przypadku silnych przebarwień skóry należy stosować 20% roztwór.
  • Do przeprowadzenia zabiegu należy przygotować sodę oczyszczoną (jako neutralizator), pędzel, wazelinę, szklankę, rękawiczki.
peeling migdałowy w domu

Kolejność czynności jest następująca:

  1. Zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą (w proporcji 1 do 4).
  2. Nałóż wazelinę na usta, nozdrza, wrażliwą skórę wokół oczu i brwi.
  3. Wlej część roztworu do szklanki za pomocą pipety i uruchom zegar.
  4. Obróbka twarzy od czoła do podbródka.
  5. Za pierwszym razem wystarczy 30 sekund, potem można stopniowo wydłużać czas do 5 minut. Następnie trzeba będzie zwiększyć stężenie roztworu i zacząć wszystko od nowa.
  6. Namoczyć ściereczkę w roztworze sody oczyszczonej i przetrzeć twarz. Lekkie uczucie pieczenia jest spowodowane tym, że soda oczyszczona reaguje z kwasem. Dyskomfort powinien ustąpić po krótkim czasie.

Pozostały kwas można przelać do hermetycznie zamkniętej butelki i wykorzystać później. Następnie należy nałożyć na twarz maseczkę łagodzącą, a po jednej trzeciej godziny krem nawilżający.

Nie wydaje się być nic trudnego do zrobienia, najważniejsze jest, aby nie popełnić powszechnego błędu przesadzania i liczenia na lepszy efekt. Jest to niebezpieczne w przypadku stosowania kwasów.

Peeling migdałowy na trądzik

Antybakteryjne właściwości kwasu mogą skutecznie zwalczać trądzik, normalizować pracę gruczołów łojowych i zmniejszać wypryski. Po serii zabiegów wiele osób zauważa, że pory stają się mniej widoczne, a przetłuszczanie wyraźnie znika. Oczyszczanie twarzy kwasem migdałowym jest wskazane dla osób, które cierpią z powodu ciężkiej postaci tego schorzenia – trądziku torbielowatego.

Jeśli skóra jest tłusta, porowata, z zaskórnikami, zalecane są peelingi żelowe. Duża liczba elementów zapalnych jest wskazaniem do zastosowania roztworu wodno-alkoholowego o wyraźnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Składniki aktywne zawarte w peelingu intensywnie zwalczają przyczyny powstawania trądziku i nie dają mu szans.

peeling migdałowy na trądzik

Zawsze lepiej poddać się kilku łagodnym, powierzchownym sesjom niż jednemu ekstremalnemu zabiegowi. W ten sposób skóra nie jest narażona na duże obciążenie. Lepiej jest robić kurs co roku, aby nie zaniedbywać stanu skóry.

Peeling migdałowy warto wykonywać co jakiś czas z tego prostego powodu, że po nim skóra wygląda młodo, zdrowo, czysto i promiennie, z widoczną poprawą cery oraz ściągnięciem i oczyszczeniem porów. Brak powikłań i krótki okres regeneracji dodatkowo zachęcają do tego typu peelingów.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments