Piercing pępka: plusy i minusy

Piercing pępka są często wykonywane przez młode dziewczyny, rzadziej przez chłopców. Starsze pokolenie bardzo fajnie traktuje taką biżuterię. W związku z tym pojawia się pytanie: czy wykonać przekłucie pępka, jakie mogą być konsekwencje tego, co zrobić po zabiegu, jak szybko następuje gojenie.

Rodzaje kolczyków

Mówiąc dokładniej, to nie pępek jest przekłuty, ale fałd skóry wokół niego. Wiele osób nawet nie wie, że istnieje kilka rodzajów kolczyków:

 • Standard. Jest to najbardziej fizjologiczny sposób. Ponieważ skóra w tej okolicy jest cienka, więc przekłucie jest zgrabne. Rana w tym miejscu szybko się goi, a sam kolczyk wygląda pięknie.
 • Przekłucie dolnej części pępka. Ta metoda nie jest zbyt popularna, ponieważ skóra w tym miejscu jest dość gruba. Powoduje to wiele problemów – swędzenie, ból, podrażnienie, zaczerwienienie, odrzucenie kolczyka, jego utlenienie. Ponadto ta opcja nie wygląda zbyt dobrze.
 •  Podwójne przekłucie pępka. To nie jest opcja dla osób o słabym sercu. Można wykonać kilka dziurek – standardowe na górze, z boku lub na dole. Jednak nie można zrobić więcej niż dwa przekłucia podczas jednej procedury, więc może to potrwać kilka miesięcy.

Kolczyki mogą być używane różne. Istnieją opcje dla każdego gustu – pierścienie, batony, koła, spirale, banany. Najważniejsze jest to, że biżuteria nie może być zbyt ciężka, ponieważ może powodować pęknięcia lub będzie prowokować ciągłe rozrywanie tkanek.

piercing pępka

Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni materiał, z którego wykonane są kolczyki, tak aby nie powodował on alergii. Lepiej jest uważać na modele wykonane z innych materiałów, w przeciwnym razie negatywne reakcje skóry są nieuniknione.

Plusy i minusy przekłuwania pępka

Plus jest tylko jeden – biżuteria wygląda naprawdę ładnie, podnosi samoocenę, wyraża indywidualność i dodaje odrobinę ekstrawagancji. Ale kolczyk wygląda dobrze tylko na płaskim i napiętym brzuchu, bez rozstępów i fałdek. Ponadto, ozdoba pomaga odwrócić uwagę od blizny na brzuchu po operacji i zwraca uwagę na okolice pępka.

Rodzaje kolczyków

Dla osób z nadwagą umieszczenie kolczyka w pępku zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Ponadto, chodzenie z otwartym brzuchem jest możliwe tylko na plaży lub podczas spaceru. Wiele dziewczyn, ze względu na oficjalny dress code w miejscu pracy, na pewno nie będzie mogło pochwalić się swoją nową biżuterią.

Wad mamy znacznie więcej:

 • wysokie ryzyko zakażenia i zetknięcia się z brakiem profesjonalizmu;
 • prawdopodobieństwo powstania blizny w miejscu proponowanego przekłucia;
 • konieczność rezygnacji ze zwykłych zajęć i czynności.
kolczyk w pępku

Główną wadą jest to, że w okolicy brzucha znajduje się wiele zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych. Dlatego po zabiegu trzeba będzie wytrzymać dyskomfort. Samo nakłucie raczej nie będzie bolesne, ponieważ obecnie powszechnie stosuje się znieczulenie miejscowe, choć nie wszyscy pacjenci je tolerują.

Drugą istotną wadą jest długi okres gojenia. Łatwo jest przekłuć pępek, ale gojenie trwa długo. U niektórych osób okres ten trwa nawet do roku, ale u większości kanał tworzy się po 4-5 miesiącach.

Ból powinien jednak ustąpić po 2-3 tygodniach. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że piercing został wykonany źle, z nieprawidłowościami. Możliwe, że doszło do infekcji. W takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Gnijące przekłucia pępka mogą być spowodowane nieprzestrzeganiem zasad, które muszą być zachowane podczas okresu gojenia lub niskim profesjonalizmem specjalisty.

Właściwości procedury

Przekłucie pępka wykonuje się szybko i łatwo

Przekłucie pępka wykonuje się szybko i łatwo. Etapy zabiegu:

 1. Zaznaczenie miejsca (zazwyczaj markerem).
 2. Dezynfekcja skóry.
 3. Mocowanie fałdy skórnej przez kilka minut za pomocą specjalnego zacisku. Jest to konieczne, aby krążenie krwi zmniejszyło się, krew odpłynęła, a skóra stała się znieczulona
 4. Samo przekłucie wykonywane jest sterylną igłą.
 5. Mocowanie kolczyka wykonanego ze złota, stali medycznej lub innego rodzaju metalu..
 6. Dezynfekcja końcowa.

Zajmuje to kilka minut. Ale okres gojenia jest długi.

W tym okresie nie należy nosić obcisłych rzeczy, a raczej wybierać lekkie, luźne ubrania z naturalnych tkanin. Nie należy chodzić do sauny, na basen oraz uprawiać sportów ruchowych i traumatycznych, gdzie istnieje ryzyko zahaczenia o biżuterię. Podczas brania prysznica rana powinna być zaklejona plastrem, aby zapobiec przedostawaniu się wody.

Skórę należy dezynfekować regularnie, aż do całkowitego wygojenia. Aby to zrobić, użyj dowolnego środka dezynfekującego, ale lepiej wybrać tą, która jest bardziej delikatna.

Skórę należy dezynfekować regularnie, aż do całkowitego wygojenia

Trzeba obserwować, jak skóra reaguje na dany rodzaj metalu. Trudno jest z góry przewidzieć, jaki materiał będzie idealny. Jeśli istnieje podejrzenie, że gojenie jest opóźnione przez niewłaściwy materiał, należy pilnie zmienić metal.

Przeciwwskazania

Kólczyk w pępku nie jest odpowiedni dla wszystkich. Istnieją również przeciwwskazania:

 • ciąża;
 • obecność chorób zakaźnych i przewlekłych;
 • problemy skórne;
 • skłonność do nadmiernego bliznowacenia;
 • słaba krzepliwość krwi.

Przebicie skóry z obecnymi dolegliwościami może wywołać stan zapalny i inne nieprzyjemne konsekwencje.

W zasadzie nie ma nic złego w tej procedurze. Istnieje jednak ryzyko powikłań i to przeraża wiele dziewcząt. Należy więc dobrze się zastanowić, czy kolczyk w pępku jest wart kłopotów i zmartwień. Można również użyć sztucznych piercingów, które mocuje się za pomocą specjalnego kleju. Nie zaszkodzą one zdrowiu, a jeśli odpadną, można je przykleić z powrotem.

4 4 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments