Planowanie budżetu domowego

Należy planować budżet domowy. Pomaga to efektywnie wykorzystywać pieniądze i nie martwić się pod koniec miesiąca, że nie masz ich wystarczająco dużo.

Cechy planowania budżetu domowego

Na pierwszy rzut oka, planowanie budżetu domowego nie wydaje się być trudną rzeczą do zrobienia. Jednak osoby, które nie są przyzwyczajone do kontrolowania pieniędzy, na początku będą miały z tym duże trudności. Ale z czasem to się zmieni.

planowanie budżetu domowego: tajemnice i rekomendacje
  1. Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu jest pozbycie się wszystkich kredytów i długów. Często zaciąganie kredytów staje się złym nawykiem. Dlatego w wielu przypadkach nic nie pomaga tym ludziom poza spłacaniem istniejących długów i niszczeniem wszystkich kart kredytowych.
  2. Drugim krokiem jest odkładanie 20% od dochodu każdego miesiąca. Te pieniądze można odkładać lub inwestować, ale nigdy nie można ich wydać. Wtedy, w razie nagłej potrzeby, nie trzeba będzie zastanawiać się, gdzie pójść i skąd wziąć pieniądze. Jeśli jest to trudne, możesz zacząć od oszczędzania tylko 5% zamiast 20% i stopniowo zwiększać tę kwotę.
  3. Krok trzeci jest dość trudny dla wielu osób. W przypadku pozostałych 80% dochodów, trzeba nauczyć się żyć pełnią życia. Jest na to wiele sztuczek, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Około 50% należy przeznaczyć na artykuły pierwszej potrzeby, a pozostałe 30% na pożądane zakupy, przedmioty lub spędzanie wolnego czasu.

Nie każdy może zmieścić się w takim schemacie, ale każdy może zwrócić uwagę na podstawowe zasady i reguły.

Planowanie budżetu domowego na miesiąc

Bardzo wygodnie jest prowadzić budżet za pomocą arkuszy kalkulacyjnych Excel lub specjalnych aplikacji. Można oczywiście po staremu prowadzić specjalny zeszyt, w którym zapisuje się wszystkie dane i dołącza paragony. Ale to jest zbyt czasochłonne.

planowanie budżetu rodzinny

W każdym razie, należy najpierw przeanalizować swoją sytuację finansową z ostatnich 3-4 miesięcy, aby mieć przynajmniej przybliżone pojęcie o głównych pozycjach dochodów i wydatków..

zarządzanie budżetem

Dochód rodziny obejmuje wynagrodzenia wszystkich członków rodziny, różne rodzaje pomocy społecznej, dodatkowe zarobki, wypłaty z lokat i inne dochody pieniężne. Tutaj sprawa jest prosta.

Wydatki budżetu domowego składają się z wielu elementów. Po pierwsze, należy je podzielić na cztery rodzaje:

  • ogólne;
  • na dzieci;
  • osobiste męża;
  • osobiste żony.

Dopiero potem można wyodrębnić mniej lub bardziej ważne pozycje wydatków. Obowiązkowe wydatki to rachunki za mieszkanie, jedzenie, transport, lekarstwa (jeśli ktoś je cały czas bierze), opłaty za różne miesięczne świadczenia (np. posiłki w szkole czy przedszkolu, zajęcia w sekcjach czy grupach sportowych)

Należy prowadzić dokładny rejestr tego, na co wydawana jest określona kwota pieniędzy, tak aby wszystkie liczby były jak najdokładniejsze. Nie ma potrzeby stawiania sobie celów globalnych, zawsze należy zaczynać od małych. Każdy osiągnięty mały cel będzie motywował do bardziej globalnych zmian.

Małe sztuczki w planowaniu budżetu domowego

Cały współczesny świat zbudowany jest na konsumpcjonizmie i reklamie. Nie należy ślepo ufać obietnicom reklamowym i spieszyć się z dokonaniem zakupu. Najpierw należy się zastanowić, czy dana rzecz jest nam w ogóle potrzebna. Każdy zakup powinien być świadomy i przemyślany.

planowanie budżetu na miesiąc

Lepiej jest robić duże zakupy produktów według wcześniej przygotowanej listy 1-2 razy w miesiącu. Należy kupować łatwo psującą się żywność w miarę potrzeb, ale nie należy chodzić na targ lub do supermarketu na pusty żołądek, ponieważ spowoduje to zakup znacznie większej ilości jedzenia niż planowano.

Lista produktów

Chemię lepiej jest kupować co kilka miesięcy, a duże opakowania często kosztują znacznie mniej.

Może się okazać, że lepiej jest dotrzeć do pracy pieszo, rowerem lub transportem publicznym niż prywatnym samochodem lub taksówką. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy. Oczywiście, zawsze należy patrzeć na konkretną sytuację, aby oszczędzanie nie było postrzegane jako kara..

transport publiczny

Jeśli wiesz, jak zaplanować budżet domowy, możesz cieszyć się sobą i nie martwić się o brak pieniędzy na codzienne potrzeby w najbardziej nieodpowiednim momencie. Wiele problemów finansowych wynika z tego, że członkowie rodziny nie wiedzą, jak planować i kontrolować swoje wydatki.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments