Sean Connery: jak rola Jamesa Bonda zmieniła losy aktora

Sean Connery – charyzmatyczny szkocki aktor, który zdobył międzynarodową sławę dzięki znakomitej roli Jamesa Bonda. Jego filmowy magnetyzm i pewność siebie spotkały się z pozytywnym przyjęciem publiczności. Słynny amerykański magazyn „People” przyznał go w 1989 roku najseksowniejszym mężczyzną roku, a 10 lat później Connery został uznany za najseksowniejszego mężczyznę XX wieku.

Początek kariery twórczej

Thomas Sean Connery (pełne nazwisko aktora) urodził się w 1930 roku w stolicy Szkocji, Edynburgu. Jego rodzice żyli tak biednie, że w dzieciństwie nie miał nawet łóżka. Do 5 roku życia jego miejscem do spania była szuflada komody w sypialni rodziców. W wieku 13 lat musiał przerwać naukę, aby móc pracować cały dzień.

Ale nawet w tak trudnych warunkach Sean zawsze znajdował czas na swoje hobby: interesował się piłką nożną, końmi i kulturystyką. Ale pewnego dnia zobaczył przedstawienie teatralne i uderzyła go gra aktorów. Ponieważ Connery nie miał żadnych perspektyw, w wieku 17 lat złożył papiery o przyjęcie do wojska i wstąpił do marynarki. Został zwolniony z powodu wrzodów i otrzymał niewielką rentę.

Sean Connery w młodości zmieniał wiele zawodów, od pracownika fizycznego po modela. Był nawet modelem w szkole artystycznej. Ponadto, wysoki i smukły facet zaczął poważnie angażować się w kulturystykę i w 1953 roku w konkursie „Mr. Universe” znalazł się wśród finalistów. Ale piłka nożna nadal była jego ulubionym sportem. Tak więc na początku swojej kariery aktorskiej grał w zespole teatralnym i szkockim klubie młodzieżowym Bonnyrigg Rose. Odmówił jednak przejścia do słynnego Manchesteru United i zostania zawodowym piłkarzem. Rok później zaczął brać udział w filmach.

Pierwszy James Bond.

Agent 007

Po przeprowadzce do Londynu Sean Connery  stał się gwiazdą. Trzeba przyznać, że jego role w filmach niskobudżetowych nie należały do najbardziej udanych. Swoje pierwsze chwile sławy przeżył grając boksera w „Pożegnanie z ringiem”. Ale mimo sławy, która się z tym wiązała, zdobycie roli Jamesa Bonda nie było dla niego łatwe.

Young Fleming, autor powieści o tajnym agencie 007, uważał, że Sean Connery nie powinien grać głównej roli i argumentował, że Szkot nie będzie w stanie oddać wszystkich niuansów charakteru Anglika. Filmowcy przekonali go jednak, że wysportowany, sprawny aktor spełnia wszystkie standardy amerykańskiego Hollywood, dlatego zostanie pozytywnie przyjęty przez publiczność. I nie mylili się. Fleming i Connery szybko się zaprzyjaźnili.

Wraz z premierą filmu „Doktor No”, Connery zdobył międzynarodowe uznanie. Ciężko pracował nad tą postacią i zazwyczaj sam wykonywał wszystkie akrobacje. To właśnie za jego namową agent 007 porywał publiczność swoim sarkazmem i humorem, wypowiadając słowa swobodnie, jakby cedził je przez zęby, popełniał swoje wyczyny jakby w locie, a przy tym wszystkim zaskakiwał swoimi możliwościami. Sean dzielnie znosił wszelkie wysiłki fizyczne – walkę, pływanie, wykazywanie się doskonałymi umiejętnościami prowadzenia samochodu.

James Bond.

Filmy o Jamesie Bondzie z Seanem Connerym podniosły status społeczny aktora. Nie zajmował się już zarabianiem na życie, lecz całkowicie oddał się działalności twórczej. Odkrył również inny sport, który pasjonuje większość zamożnych ludzi – golf. Zamiłowanie do niego nosił w sobie przez całe życie.

Connery i kobiety

Aktor nigdy nie unikał kobiet. A oni dosłownie uwielbiali go. Czasami musiał bardzo szybko wycofywać się z grona swoich fanek, aby uniknąć nieprzyjemnych incydentów. Sean nie raz był zakochany, ale po raz pierwszy związał się więzami małżeństwa w 1962 roku. Jego narzeczoną była australijska aktorka Diane Silento, rok później u aktora urodził się syn Jason, ale po 11 latach małżeństwo się rozpadło.

Drugi związek, z artystką Micheline Roquebrune, okazał się bardziej udany. Oboje uwielbiali grać w golfa i poznali się na polu golfowym. On nie mówił ani słowa po francusku, a ona nie znała angielskiego. Connery był razem z Micheline do swojej śmierci. Aktor zmarł 31 października 2020 roku, w wieku 90 lat. Żona Seana Connery’ego jest o rok starsza od niego.

James Bond, stworzony przez Seana Connery'ego

Bondiana jest miejscem startu Connery’ego.

James Bond, stworzony przez Seana Connery’ego, jest według magazynu Empire drugą najbardziej znaną postacią filmową w pierwszej setce. Swoją pracę nad filmami o agencie 007 zakończył filmem akcji „Nigdy nie mów nigdy”, aktor miał wtedy 53 lata. Podczas kręcenia filmu trenował go Steven Seagal, który niechcący złamał aktorowi nadgarstek.

Mimo ogromnej popularności, Connery nie był zakładnikiem jednej roli. I przez całą karierę próbował swoich sił w różnych postaciach. Wystąpił w 69 produkcjach filmowych i 23 telewizyjnych. Za film „Nietykalni” otrzymał Oscara i Złoty Glob.

Connery w wielu filmach występował w peruce, gdyż bardzo wcześnie zaczął łysieć – w wieku 21 lat. Ale to wcale nie wpłynęło na jego urok i atrakcyjność.

Kręcenie „Osaczeni” sprawiło wiele emocji jego powściągliwej żonie, bo nie pracował z byle kim, a z piękną Catherine Zeta-Jones. Aktor krytycznie podchodzi do wyboru postaci. Odrzucił na przykład propozycję zagrania roli Gandalfa w trylogii „Władca Pierścieni”, tłumacząc powód odmowy niechęcią do gatunku fantasy.

Aktor Sean Connery

Za swoją długą i bogatą karierę Elżbieta II przyznała aktorowi tytuł szlachecki. Ale nie robiła tego zbyt chętnie, aktor Sean Connery otwarcie wyrażał swoje poglądy polityczne i prowadził kampanię na rzecz niezależności Szkocji od korony angielskiej. Na wszystkich uroczystościach na swojej ojczyźnie nosił strój narodowy i obowiązkowy kilt. Taki też miał wizerunek, kiedy stał przed królową.

W 2008 roku Sir Sean Connery wydał książkę zatytułowaną Being Scottish. Nie można jej nazwać pamiętnikiem. Aktor opisuje swoje rozumienie życia politycznego w Szkocji, wyraża osobiste zdanie na temat charakteru Szkotów i przeszłości historycznej. Było to swoiste podsumowanie jego żywego i bogatego życia.

Wiele osób pamięta go z filmu „Polowanie na Czerwony Październik”, nakręconego w Hollywood na podstawie wydarzeń z 1975 roku na jednym z okrętów Floty Bałtyckiej. Ówczesny zastępca dowódcy, kapitan III rangi Walery Sablin próbował zmienić kraj, przywrócić ZSRR do ideałów komunizmu. W amerykańskiej wersji filmu, Sean Connery zagrał kapitana atomowej łodzi podwodnej Marco Ramiusa. Aktor pokazał nie tylko odwagę swojej bohatera i wiarę w słuszność działania. Rozwinął obraz, uczynił kapitana uczuciowym, gotowym do przyznania się do błędów i kompromisu.

Ostatnią rolą słynnego aktora

I na zakończenie

Ostatnią rolą słynnego aktora była postać myśliwego Allana Quatermaina w filmie „Liga niezwykłych dżentelmenów”. Film, nakręcony w 2003 roku, poniósł straty, zbierając wiele krytycznych recenzji. Trzy lata później Connery ogłosił zakończenie kariery.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments