Małżeństwo cywilne i konkubinat formalne mają dziś takie samo prawo do życia. Kiedyś osoby żyjące w niezarejestrowanych związkach były traktowane z uprzedzeniem. Obecnie takie współżycie stało się normą społeczną, nikogo to nie dziwi.
Spis treści:
Różnica między ślubem cywilnym a konkubinatem
Ogólnie rzecz biorąc, małżeństwo jest rodzajem umowy między ludźmi. Małżeństwo jako instytucja narodziło się, aby chronić najbardziej bezbronną kategorię ludzi – matki z dziećmi na rękach, którymi ktoś inny musiał się zaopiekować.

Ten rodzaj umowy ma dwa zadania: pierwsze to ochrona praw majątkowych małżonków, drugie to ochrona praw dzieci, które się z nich narodziły. Prawo naszego kraju stanowi, że Zawarcie związku małżeńskiego polega na oficjalnym zarejestrowaniu związku pomiędzy mężczyzną i kobietą w urzędzie stanu cywilnego.

Ludzie mogą uzgadniać ze sobą ustnie bez świadków i dotrzymywać wszystkich umów przez długi czas. Dlatego para może nie zalegalizować swojego związku, prawo tego nie zabrania. Ale takie małżeństwo nie pociąga za sobą żadnych wspólnych zobowiązań i wiele korzyści nie będzie dostępnych. Dlatego w wielu przypadkach lepiej jest zarejestrować związek.
Zalety ślubu cywilnego
Małżeństwo cywilne ma więcej zalet zarówno pod względem prawnym, jak i duchowym:
- Pełna jasność w kwestiach własnościowych regulowanych na poziomie legislacyjnym.
- Automatyczne potwierdzenie ojcostwa. Imię i nazwisko ojca prawnego są wpisywane do aktu urodzenia dziecka bez zbędnej zwłoki.
- Urodzenie dzieci w związku prawnym z pełnym prawem do dziedziczenia.
- Korzystniejsze warunki do rodzenia i wychowywania dzieci (jeśli model rodziny jest zdrowy).
- Pozytywne nastawienie społeczne (zwłaszcza starszego pokolenia).
- Znaczne oszczędności podatkowe.

- Możliwość świadczeń i gwarancji socjalnych dla członków rodzin pracownika (np. wojskowych), renty rodzinne.
- Łatwość uzyskania kredytu bankowego na dom, samochód lub większy zakup. Małżonkowie są współkredytobiorcami i ubezpieczają się wzajemnie.
- Przekazywanie informacji o stanie zdrowia współmałżonka i dopuszczeniu go do oddziału intensywnej terapii.
- Możliwość przedłużenia wizyty lub wspólnego zamieszkiwania z osobą skazaną.
- Komfort podróżowania (np. zarejestrowani małżonkowie nie będą mieli problemu z dzieleniem pokoju).
- Możliwość przeniesienia się do innego kraju i uzyskania obywatelstwa dla członków rodziny osoby tam pracującej.
Większość małżonków ma podwyższone poczucie odpowiedzialności, zarówno za siebie, jak i za swoich bliskich. Myślą więcej o swoim zdrowiu, porzucają złe nawyki i nie popełniają lekkomyślnych i pochopnych czynów.
Zalety konkubinatu

Niemniej jednak, nieformalne małżeństwo ma również pewne zalety:
- Nie ma potrzeby sporządzania żadnych dokumentów, udawania się do urzędu stanu cywilnego, ale wszystkie prawa i obowiązki przewidziane dla każdego obywatela są w pełni zachowane.
- Jeśli zapadnie decyzja o separacji, nie ma potrzeby zbierania dokumentów, występowania do sądu lub do urzędu stanu cywilnego. Możesz po prostu odejść bez żadnych zobowiązań.
- Dzieci są chronione przez prawo rodzinne i cywilne w taki sam sposób, jak dzieci urodzone w zarejestrowanym związku.
- Nie trzeba zmieniać paszportu i nazwiska.
- Brak ustawowych obowiązków i odpowiedzialności wobec siebie nawzajem. Więcej wolności niż w normalnym małżeństwie.
- Psychologicznie jest to o wiele łatwiejsze do zaakceptowania – jako eksperyment. Wynik nie musi być jednak doskonały. Wiele osób uważa, że życie bez pieczątki w paszporcie pod jednym dachem to tylko próba.
Ponadto, ślub nierejestrowany jest często opcją dla ludzi, którzy się kochają i nie chcą się rozstać, ale nie mają jeszcze środków na wymarzony ślub.
Wady
Psychologowie twierdzą, że decyzja, aby po prostu żyć razem na tak zwany test uczuć nie pozwala na rozwój atrakcyjności i sympatii, która powstała. Sam proces zalotów przed ślubem ma swoje własne cechy, bez których obraz byłby niepełny.

Randki, rozstania, marzenia, wypady, prezenty – to wszystko nadaje związkowi szczególny, emocjonalny wymiar. Jeśli para decyduje się od razu na wspólne życie, pozbawia się tych ważnych elementów.
Z drugiej strony, często lepiej jest, gdy ludzie z czasem zdają sobie sprawę, że mieszkając razem tylko się denerwują i po cichu rozstają się bez zbytniego zamieszania.
Jednak konkubinat ma nadal wiele wad:
- Ponieważ w świetle prawa partnerzy nie są małżonkami, często mają problemy z załatwianiem formalności i wizytami w różnych urzędach. To wszystko jest rozwiązane, ale jest to bardzo irytujące.
- Jeśli zmarły konkubent lub konkubina nie pozostawili testamentu, nie jest możliwe, aby ich druga połowa odziedziczyła majątek w ramach spółki cywilnej.
- Decyzja o zakończeniu związku pociąga za sobą skomplikowany podział majątku nabytego w latach wspólnego życia. Prawo nie reguluje tych kwestii.
- Wspólne małżeństwo jest niekorzystne dla kobiety, ponieważ trudno jest jej podjąć decyzję o posiadaniu dzieci. Problemy z dokumentami, opinie ludzi, różne nazwiska rodziców – to wszystko jest denerwujące.
Powinniście być również przygotowani na to, że znajomi i krewni będą zadawać Wam wiele pytań na temat daty ślubu, dzieci i innych rzeczy. Od takich pytań nie ma ucieczki. Problemy związane z takimi małżeństwami nie kończą się na tym.
Badania potwierdzają, że prawni małżonkowie, którzy się kochają i szanują, rzadziej mają depresję i lepiej radzą sobie z niepowodzeniami i stresem Pary bez ślubu, nawet jeśli ich związek trwa od lat, nie mogą się tym pochwalić, bo nie są pewni jutra.
Małżeństwo bez rejestracji: punkt widzenia kobiet i mężczyzn
Mężczyźni rzadko spieszą się, by związać się więzami małżeństwa. Szczerze wierzą, że jeśli będą dbać o swoją wybrankę, pomagać w obowiązkach domowych i dokładać się do wspólnego budżetu, to wystarczy, by udowodnić szczerość swoich uczuć.
Kobiety w większości przypadków nie zgadzają się z tym stanem rzeczy. Jeśli partner nie chce, aby związek był oficjalny, oznacza to, że pozostawiają go otwartym dla nich, aby odwrócić się i odejść w każdej chwili bez zbyt wielu wyjaśnień lub biurokracji. To prawda, ale trzeba też powiedzieć, że człowiek, który podjął decyzję o wyjeździe, zrealizuje swój zamiar nawet po ślubie.

Smutne statystyki mówią, że jeśli w ciągu dwóch lat od ślubu konkubent nie zaproponował małżeństwa, to w przyszłości raczej go nie zrealizuje. Do kobiety należy więc decyzja, co jest dla niej ważniejsze.
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze jest małżeństwo cywilne czy konkubinat. Każda para musi sama zdecydować, czy rejestracja ich związku jest ważna, czy nie. Przy okazji, ludzie, którzy kochają i szanują uczucia drugiej osoby, nie mają problemu ze znalezieniem wielu powodów, by być razem.
Jeśli on lub ona nie jest w nastroju do pracy nad związkiem lub ma frywolne podejście do zakładania rodziny, to nieoficjalne małżeństwo jest dla nich wygodną rzeczą. W takiej sytuacji zawsze znajdzie się wiele powodów, aby odejść bez żadnej odpowiedzialności.