Wegetarianizm – czy na pewno bezpieczny?

Powody, dla których ludzie zostają wegetarianami, bywają różne. Jedni są ze względów ideologicznych (uważają, że każde stworzenie ma prawo do życia aż do momentu naturalnej śmierci), inni z przyczyn zdrowotnych, a jeszcze inni zwyczajnie nie przepadają za mięsem. W każdym razie informacja, że ktoś unika tego składnika w swoim odżywianiu obecnie już nikogo nie dziwi.

Osób stosujących dietę wegetariańską jest coraz więcej i z pewnością każdy z nas przynajmniej jedną taką zna. Niektórzy fani dań wegetariańskich idą nawet dalej i rezygnują ze wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego (na przykład jajek i mleka) – ich nazywamy weganami.

Kontrowersje diety wegetariańskiej

Wokół diety wegetariańskiej wciąż jednak powstają rozmaite niedomówienia i kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy spożywanie wyłącznie dań wegetariańskich na pewno jest zdrowe. Czy jarosze w ten sposób nie pozbawiają swojego organizmu ważnych składników odżywczych.

Czy nie narażają się na rozmaite dolegliwości. Cóż, pewnej odpowiedzi na te pytania dotyczące diety wegetariańskiej może udzielić tylko lekarz (najlepiej dietetyk). Choć i oni nie są zgodni. Niektórzy twierdzą, że dieta wegetariańska, gdy jest odpowiednio zbilansowana, jest wręcz korzystna dla organizmu i daje mu więcej niż jedzenie mięsa.

Nie brakuje jednak również przeciwników tego rodzaju żywienia. Wiele pytań pozostaje więc bez odpowiedzi.

Wątpliwości diety wegetariańskiej

Inne wątpliwości dotyczą atrakcyjności diety wegetariańskiej. Sporo osób nie wyobraża sobie, że mieliby zrezygnować z jedzenia mięsa, ich zdaniem dania wegetariańskie są zwyczajnie niesmaczne. Tutaj nie pozostaje nic innego niż powiedzieć, że o gustach się nie dyskutuje.

Jeśli ktoś uwielbia mięso, to niech je sam je, ale nie komentuje sposobu odżywiania innych osób. Choć wśród stosujących dietę wegetariańską z pewnością nie brakuje też takich, którzy mięso lubią, ale z rozmaitych względów z niego rezygnują.

Tym trzeba pogratulować silnej woli i samozaparcia. Zresztą zbiór przepisów wegetariańskich jest dziś tak bogaty, że dla każdego znajdzie się coś dobrego.

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments